Yüzölçümü: 8.891 km²

Nüfus: 843.671.(2020 tahmini)

İl Trafik No: 47

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin’de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergahında olup, 5 han ve kervansaray mevcuttur.

İLÇELER:

Mardin ilinin ilçeleri; Artuk,Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli ‘dir.

1-Artuklu: Mardin merkezin  tamamı Artuklu ilçesinden oluşur. Etnik ve dini olarak kozmopolit bir yapıdadır. Eski Mardin’de yerleşik nüfusun büyük bir kısmı ve esnafların çoğu bu kozmopolit yapıyı benimsemiş insanlardır .Tarihi mekanların çoğu eski Mardin’dedir.

(çok yakında Eski Mardin özel dosyası buraya eklenecektir.)

2-Kızıltepe: Kızıltepe Mardin’in en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Nüfusunun 2020 yılı itibari ile 300 bine yaklaştığı ifade ediliyor. Suriye’den yoğun bir göç alan ilçede kayıt dışı nüfusun ne kadar olduğu belli değil. Artuklu ihtişamını yansıtan Ulu camii, Taşköprü, Tarassut Kulesi Şahkullubey Kümbeti, Harzem Harabeleri günümüze kadar ayakta kalan tarihi hazinelerdir.

Kızıltepe , Mardin’in kalbi konumundadır. Hem ticaret hem de insan kaynağı olarak kentin en gelişmiş noktasıdır. Okuryazar oranı oldukça yüksektir.

3-Mazıdağı: Daha çok Diyarbakır ile ilişkisi gelişen ilçe,Sümerler devrinden beri mesken olduğu tahmin edilir. 50 metrelik bir tepenin üstünde bulunan Dermetînan Kalesi, Sultan Şeyhmus, Pir Hattap Türbeleri önemli ziyaret yerleridir. Zambırhan ve Asrihan iki mağaraları Taş Devrinden kalmadır.

4-Midyat:Mardin merkez gibi etnik ve dini olarak en kozmopolit olan yer Midyat’tır. Mardin’in bu çok önemli ilçesi gümüş işçiliğiyle ünlüdür. El sanatları açısından önemli bir yöre olan ilçe turistik açıdan oldukça çekicidir. İlçenin 18 km. doğusunda bulunan Deyrulumur Manastırı M.S.397 yılında inşa edilmiştir.

5-Nusaybin: Dünyaya ışık tutacak Medeniyetler tarihine yeni bir sayfa açacak Gınnavas Höyüğü buradadır. Morin Şehir Kalıntısı, Morin Kalesi, Dimitros Kalesi, Mor Ambaham Manastırı, Yeni Kale, Şirvan Kalesi, Mor Yakup Kilisesi ve kilisenin 5-6 metre derinlikte bulunan zemin katta Mor Yakup Mezarı, Mor Evgin Manastırı, Mor Yuhanna Kilisesi, Üzüm suyu kanalı, Selman-i Pak, Şeyh Ali Tepesi, Pir Kemal Türbesi, Arap Kışla, Bağdat Köprüsü, Tak-ı Zaferin önemli tarihi yerlerdir. Zeynel Abidin Camisi, Hz. Muhammed’ in 13. torunlarından olan Zeynel Abidin ve onun kız kardeşi Zeynep’in türbelerinin bulunduğu ilçenin en önemli camisidir.

6-Ömerli: Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Türk İslam Devletlerinin hakimiyetlerinin bıraktığı antik değerler, Ömerliyi zengin kültür merkezi kılmaktadır. Fafah Kalesi, Beşikkaya Harabeleri, Göllü Harabeleri ve merkezde bulunan Kilise Harabeleri görülmeye değerdir.

7-Yeşilli: Mardin merkezinin kuzeydoğusunda yer alan Yeşilli, doğanın cömertçe oluşturduğu yemyeşil bir vadinin içinde mesire yerleriyle ün salmıştır. Romalılar devrinde yapılmış su kanalları, çeşmeler, bentler ve değirmenler görülmeye değerdir. Yeşilli ismine layık bir şekilde meyve ağaçları ile doludur. Kışın havası sıcaktır. Yazın ise ağaçların gölgesinde serenat keyfi yapabileceğiniz ender yerlerden biridir.

8-Dargeçit: En eski ilçerden biridir. Nüfus yoğunluğu çok azdır. Yerşekilleri dağlık ve engebelidir. bu nedenle dışarıya göç vermektedir.

9-Savur: Mardin’in güney ilçelerine göre yeşili ve suyu bol serin bir ilçedir. Dinlenmek isteyen, ve emekli olmak isteyen memurların tercih edebileceği şirin bir ilçedir. Bahçelerinde her türlü içeceğinizi içebileceğiniz Savur’da tarihe takıklık edebilirsiniz.

10-Derik: Zeytini ile son yıllarda yıldızı parlayan şirin bir ilçe… kent merkezi dağlar ile çevrili. güneyinde geniş bir ovaya sahip. Akarsuları ve sulak alanı  bol bir ilçedir. (devamı gelecek)

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here