3 Bin Yıllık Üzüm Bağları Geçim Kaynağı Olmaya Devam Ediyor
3 Bin Yıllık Üzüm Bağları Geçim Kaynağı Olmaya Devam Ediyor

Van’ın Erciş İlçesinde yetiştirilen dünyaca ünlü endemik Erciş üzümü, kent merkezinde ve köylerinde halkın geçim kaynağı olmaya devam ediyor.  

Tarihi kaynakları göre, Erciş üzümü 3 bin yıl önce Urartu Kralı Menua tarafından dikildi.

Urartu’nun mirası olan 3 bin yıllık üzümleri halen  bölgede varlığını sürdürüyor. Yaz aylarında üzüm yapraklarından yararlanan Bölge halkı, sonbaharda da meyvesinden yararlanıyor.

Van’ın  Erciş ilçesine  özgü olan bu üzüm bağları, milattan önce 900-600 yılları arasında ilçede yaşayan Urartular döneminde Zirnekol Bölgesi, Salihiye Mahallesi ve Haydarbey Köyü’ne kadar tüm bölge üzüm bağları bulunuyordu.

Bugün ise üzüm bağlarının bulunduğu alanlar ise imara açıldığı için, Salihiye Mahallesi ile Bayramlı, Karlıyayla, Tekler ve Akbaş köylerinde çok az miktarda bulunuyor.

3 Bin Yıllık Üzüm Bağları Geçim Kaynağı Olmaya Devam Ediyor

ilk olarak bölgede Urartular tarafından ekilen Erciş üzümünü; Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Ermeniler, Araplar, Selçuklular, Karakoyunlular ve Osmanlılar dönemlerinde de üretildi.

Dünyanın en ünlü şaraplarının  yapıldığı Fransa’nın Lyon ve Nis şehirlerinde bulunan üzüm bağlarının da, Ermeniler döneminde Erciş’ten götürülen ve buralara dikilen üzüm kökleri olduğu iddia ediliyor.

Erciş Karataşlar mevkiinde bulunan taşlar üzerinde 3 bin yıl önce çivi yazısıyla yazılan kitabede, Urartu Kralı Menua’nın üzüm bağlarını talan edenlere beddua ediyor.

3 Bin Yıllık Üzüm Bağları Geçim Kaynağı Olmaya Devam Ediyor

Kitabede Şu Yazı Yazılmış

”Menua İşpinioğlu, Tanrı Haldi için bu asma üzüm bağlarını diktirdi. Her kim ki bu asmalara zarar verirse, Tanrı Haldi, Tanrı Teşuba, Tanrı Şevini ve bütün tanrılar onu güneş altında kavursun.”

Üzüm yaprakları, aile ekonomisine katkı sağlıyor

Bugün birçok mahalle ve köyde Erciş Üzümü yetiştirilmesiyle birlikte, onlarca kişi geçimini bunla sağlıyor. Yaz aylarında üzüm yapraklarının büyümesiyle birlikte kadınlar, yaprakları toplayarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Kilosunu 10 ile 20 TL’ye arasında satılan üzüm yapraklarına vatandaşta yoğun ilgi gösteriyor.Üzüm yapraklarının bir kısmı taze şekilde yemeklerde hemen kullanılırken, fazlası ise tuzlu suda bırakılarak, kış ayları için saklanıyor.

Ayrıca toplanan üzüm yapraklarını özellikle İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin gibi şehirlere de gönderiliyor.

3 Bin Yıllık Üzüm Bağları Geçim Kaynağı Olmaya Devam Ediyor

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here