Belgesel film yapım projelerine 5 milyon 619 bin lira destek
71 Belgesel Film Yapım Projesine 5 Milyon Lira Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ temsilcisi, sinema meslek birliklerinin temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan 8 kişilik Sinema Destekleme Kurulunun değerlendirmesi sonucunda. 71 belgesel film yapım projesine toplam 5 milyon 619 bin lira destek sağlama kararı aldı.

Toplam 476 belgesel film yapım projesi başvurusunu değerlendiren Kurulun bu yıl sağladığı 5 milyon 619 bin lira tutarındaki destek sağlama kararı aldı. Şuana kadar verilen en yüksek belgesel film yapım desteği oldu.

Bakanlık tarafından 2020 yılı içinde sinema sektörüne sağlanan toplam destek tutarı ise 32 milyon 178 bin TL’ye ulaştı.

Muğla Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Hekate Kutsal Alanı ile o dönemin yaşamını günümüze aktaracak olan usta yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu’nun Evlerinin Önü adlı belgeseli, kurulun desteklediği projeler arasında yer aldı.

HALUK DURSUN BELGESELİ DE DESTEK ALDI

71 Belgesel Film Yapım Projesine 5 Milyon Lira Destek

Belgesel sinemasının önemli isimlerinden olan  Hasan Özgen’in Anne Türkler Geliyor adlı projesi ve  Sezer Ağgez’in yönetmenliğini yapacağı Fatma’dan Sonra 40 Yıl adlı belgesel ise desteklenecek diğer proje oldu.

Geçtiğimiz yıl trafik kazasında hayatını kaybeden bilim ve kültür insanı, Türk kültür hayatının önemli isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un yaşamını anlatan Haluk Dursun-Kültürü Savunan Adam adlı belgesel de destek alan projeler arasında

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here