Afganistan'ın ilk kadın yönetmeni Kabil'de silahlı saldırıda vuruldu

Afganistan’ın en tanınmış aktrislerinden, yapımcı ve ilk kadın yönetmen Saba Sahar başkent Kabil’de işe giderken saldırıya uğradı. Sahar kaldırıldığı hastanede tedavi   ediliyor.

Saldırıda Sahar’ın kendisi dışında koruması ve şoförü de yaralandı.

Saldırının sorumluluğunu şu ana dek hiçbir grup üstlenmedi.

Saba Film Enstitüsü’nün kurucusu olan sanatçı bugüne kadar üç bağımsız filmin de yönetmenliğini üstlendi.

Komiser Amanullah isimli 24 bölümlük dizinin yönetmen koltuğunda oturan Sahar, dizide aynı zamanda başrolü de oynadı. Cesur ve dürüst bir kadın polis karakterini oynayan Sahar, erkeklerin dünyasında terörle mücadele ediyordu.

Yer aldığı yapımlarda Taliban, savaş ağaları veya uyuşturucu baronları gibi kötü adamlara karşı adalet ve dürüstlük için ayakta duran kadın rollerini canlandıran başarılı oyuncu bir tür süper kahraman rolüne sahip.

Örnek olarak yaşamanın bir bedeli vardır

Daha önce İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir röportajda “Afgan kadınlarının erkeklerin yaptığı her şeyi yapabileceğini göstermek istiyorum” diyen Sahar şöyle devam etmişti:

“Kızlarını ve eşlerini eve kapatan muhafazakarlara kızlarının ve eşlerinin eğitim almalarının, biraz para kazanmalarının, Afganistan’ın yeniden inşasına yardım etmeleri için onların dışarı çıkmalarına izin vermelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum.”

Aynı röportajda bu isteklerin bir bedelinin olduğunu da belirten ünlü aktrist şunları söylemişti:

“Ancak örnek olarak yaşamanın bir bedeli vardır. Her sabah evden çıktığımda ölebileceğimi biliyorum, ailemi bir daha asla göremeyebilirim

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here