Yüksekliği ve uzunluğı itibari ile dünyada  Çin Seddi’nden sonra ikinci sırada yer alan Diyarbakır Surları dökülmeye devam ediyor. mardinya.com’un  Çiftkapı’da çektiği fotograflar Surların durumunu gözler önüne seriyor. Binyıllardır ayakta duran ve onlarca uygarlığa ev sahipliği yapan Surlar, bakımsızlık ve cehaletin pençesinde yok olmaya devam ediyor.

Yıllardır Kültür Bakanlığı, İl Turizm Müdürlüğü ve Diyarbakır Büyükşehir Beşlediyesi’nin tek bir çalışma yapmadığı Surlar, bilinçsiz vatandaşların küçük hesapları nedenyiyle adeta dökülüyorlar. Ocak ayında kimliği bilinen ancak bilnmek istemeyen kişi veya kişiler  cafe ve evlerde dekoratif amaçla kullanmak üzere Surların taşlarını sökmüştü. Yerel medyanın konuyu sürekli gündeme getirmesi ile taş sökümü bir nebze olsun durmuş durumda. Ancak kentin nerdeyse her sokağının 24 saat izlendiği bir dönemde taşları çalan hiç kimse bulunamamış! Bu da Surlara verilen önemi ortaya koymaktadır.

Sözkonusu Surlar olunca kurumlar,  sürekli yetki tartışması yaşıyor ve her kurum suçu diğer kuruma atıyor. Kentin en önemli tarihi ve turistik varlığı olan Surların bu şekilde kaderine terk edilmesi vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Her seçim dönemi seçim meydanalrında verilen onlarca söz ve edilen onlarca yemin; seçimler son bulundarafa kaldırılıp, sonraki seçime saklanıyor.  (mardinya.com)

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here