Kürtçeye dönük asimilasyon politikalarının dünden bugüne sürdüğünü söyleyen Yazar Şefik Beyaz, buna karşı en etkili yolun her Kürt bireyinin Kürtçeyi okuyup, yazması, anne ve babaların ise çocuklarıyla Kürtçe konuşması olduğunu vurguladı.

Asimilasyona karşı en etkili yol Anadilinden Vazgeçme : Kürtçe konuş, yaz ve oku
Asimilasyona karşı en etkili yol Anadilinden Vazgeçme : Kürtçe konuş, yaz ve oku
Kürtçe basılan ilk yayın organı, Celadet Alî Bedirxan tarafından 15 Mayıs 1932’de Suriye’nin başkenti Şam’da çıkarılan Hawar Dergisi oldu. Kürtçeye büyük katkı sunan bu derginin yayın hayatına başladığı 15 Mayıs tarihi, 2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor. Bugünün bayram olarak kutlanmasının öncülüğünü, Kürt dilini, kültürünü ve edebiyatını merkezine alan İstanbul Kürt Enstitüsü (Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê) yaptı.
Yazar Şefik Beyaz, Kürt Dili Bayramı dolasıyla enstitünün kuruluş aşamasındaki atmosferi, yaşanan zorlukları, Kürt dili ve kültürü doğrultusunda yaptıkları çalışmalarla inkar, imha ve asimilasyona karşı nasıl direndiklerini anlattı.
ASİMİLASYON BUGÜN DE SÜRÜYOR 
Bugün de devletin asimilasyon politikalarının bazen ince bazen kaba yöntemlerle devam ettiğini vurgulayan Beyaz, “İstanbul Kürt Enstitüsü de sergilediği çeşitli faaliyetlerle buna karşı koymaya çalışıyor ve aynı zamanda çok kısıtlı imkanlarla ayakta durmaya çalışıyor. Dil kurslarının kapasitesi ve niteliği bakımından 2004’deki resmi kursları saymazsak bizim dönemdekinden çok daha ilerde, bence eksik olan çalışmalarını yeterince tanıtamama, konferans sempozyum gibi araçları yeterince kullanmama ve diplomatik kanalları kullanmama var” diye belirtti.
KARŞI KOYMANIN EN ETKİLİ YOLU!
Beyaz, asimilasyon politikalarına karşı en etkili yolun, “ruhuna sahip çıkan her anne ve babanın çocuklarıyla Kürtçe konuşması, yine ruhuna sahip çıkan her Kürt bireyinin Kürtçeyi okuma ve yazma düzeyinde öğrenmesi” olduğunu vurguladı.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here