Anonymous Selatin Demirtaşı Bırakın Uyarısı yaptı
Anonymous Selatin Demirtaşı Bırakın Uyarısı yaptı

Dünyanın En güçlü Hacker grubu  olan Anonymous, sosyal medya hesabı üzerinden başta Selahattin Demirtaş olmak üzere Türkiye’deki tüm siyasi tutuklulara özgürlük çağrısı yaptı.

Hacker grubu Anonymous, sosyal medya hesabı üzerinden Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Türkiye’deki tüm siyasi tutuklulara özgürlük çağrısı yapan bir mesaj paylaştı. #TwitterKurds ve #Anonymous etiketiyle İngilizce ve Türkçe olarak paylaşılan mesajda “Selahattin Demirtaş’a ve Türkiye’deki tüm  politik tutsaklara özgürlük” ifadelerine yer verildi.

Anonymous Selahattin Demirtaş'ı Serbest Bırakın Uyarısı Yaptı

ANONYMOUS KİMDİR?

Anonymous hacker grubu, genellikle devlet teşkilatlarına ait sitelere saldırılar düzenleyerek çeşitli siyasi olayları protesto eden bir hacktivist grubudur.

2008 yılından bu yana ‘hacktivist’ faaliyetlerini sürdüren grup kendini, ‘Biz Anonymous’uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin‘ sloganıyla tanıtıyor.

Grup, başta devlet teşkilatlarına ait internet siteleri olmak üzere siber saldırılar düzenliyor.

‘Anonymous’, faaliyetlerini gizli yürüten ve hiyerarşik yapısı olmayan bir hacker şebekesi olarak kendinden söz ettiriyor.

Bu konsept önceleri esnek bir uzlaşmayla belirlenmiş bir amaca doğru, koordineli bir şekilde öncelikli olarak eğlence odaklı, herhangi bir ad kullanmayan bir çevrimiçi topluluk tarafından da kabul edilmiştir.

2008 yılından itibaren, giderek işbirliği ile yapılan uluslararası internet saldırıları, önceden bildirilmiş protestolar ve genellikle sinema ve telif hakkıyla korunan diğer eserlerin ticaretini yapan firmaların korsan yayın karşıtı kampayanlarına karşı diğer eylemler ile anılır hale geldi.

Eylemler, kendilerini “Anonim” olarak tanıtan kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılmaktadır.

4chan, ilgili wiki, Encyclopædia Dramatica ve bazı forum sayfaları gibi pek çok web sitesinin Anonymous ile güçlü bağlantıları bulunmaktadır.

2008 yılındaki tartışmalı, kamuoyunda yankılanan DDoS saldırılarından sonra, grup üyeleriyle bağlantılı olay sayısı artmıştır.

CNN, uluslararası arenadaki gücü göz önünde alındığında Anonymous’tan WikiLeaks’in üç büyük halefinden biri olarak bahsetmiştir.

Anonymous geniş isimsiz bir kolektif olarak her türlü insan kavramını temsil eder.

Grup, kullanıcılarının kolektif, kolayca, basit tanımına giremez olduğu gerçeğini vurgulamak eğilimindedir. Bunun yerine sık sık algılanan nitelikleri açıklayan aforizmalar ile tanımlanır. Grubun kendileri hakkında yaptığı kamuoyunca en çok bilinen tanım:

“Biz Anonymous’uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin.

anonymous kimdir

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here