DEDAŞ’ın yaklaşık bir aydır elektriksiz bıraktığı yüzlerce çiftçiden Orhan Temel, giderleri hariç 18 bin TL kazandığı arazilerinin tümünü satması halinde bile 75 gün için kendisine kesilen 375 bin TL’lik borcu ödeyemeyeceğini dile getirdi.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), 14 Mayıs’ta Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerine bağlı 40’ı aşkın kırsal mahallenin elektriğini “ödenmeyen borçlar” gerekçesiyle kesti. Kesintilerle beraber su pompaları çalışmadığı için binlerce mahalle sakini susuz kalırken, DEDAŞ’ın çiftçilere kestiği fahiş fatura tutarları dikkati çekti. DEDAŞ’ın, Derik’in Kuyulu (Selmê) kırsal mahallesinde oturan çiftçi Orhan Temel’e, 75 günlük elektrik kullanımı için 375 bin TL’lik fatura kestiği öğrenildi.

NASIL ÖDEYEYİM?

Temel, 30 Temmuz 2019 ile 17 Ekim 2019 tarihleri arasındaki enerji tüketimi için kendisine 375 bin TL elektrik borcu geldiğini aktardı. 60 dönümde mısır ektiğini, toplam 35 bin TL hasat bedeli aldığını ve bunun 17 binini gübre, ilaç ve mazot gibi giderler için harcadığını aktaran Temel, “Bize kesilen elektrik faturaları arazimizin bedelinin çok fazlası. Bu fatura 75 gün için çıkarılan bir faturadır. Toplam 95 dönüm arazim var ve bunun bedeli 300 bin TL’dir. Şimdi bunu nasıl ödeyeyim” diye sordu.

‘ÇİFTÇİLİĞİ ÖLDÜRÜYORLAR’

Faturaların ödenememesi için fahiş faturaların çıkarıldığını söyleyen Temel, “Daha sora televizyonlarda bölgenin hırsız olduğunu söylüyorlar. Elektrik bedelini vermediğimizi söylüyorlar. Sanki bölge halkı elektrik şirketine zülüm ediyormuş gibi bir algı oluşturuyorlar. Gerçek olan şey; DEDAŞ bölgemizde halka zülüm ediyor. Bu bölgede çiftçiliği öldürmek için bunu yapıyorlar” diye konuştu. Bütün geçim kaynaklarının çiftçilik olduğunu kaydeden Temel, bu olanaklarının ellerinden alınması halinde farklı kentlere göç edeceklerini ifade etti. Temel, söz konusu politikalardan kaynaklı her yıl birçok çiftçinin üretim yapmayı bıraktığını ve buna bağlı olarak birçok insanın da işsiz kaldığına dikkati çekti.

Temel, tüm çiftçilerin DEDAŞ’a karşı tutum alması gerektiğine işaret ederek, “DEDAŞ’a karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Normal faturamızı öderiz fakat bilinçli olarak ödenemeyecek faturalar gönderiliyor. Şimdi ben bütün mal varlığımı satsam bu borcu ödeyemem” dedi.

150 BİN ‘İTİRAZ’ CEZASI

Mahalle sakinlerinden Veysi Taşkıran (33) ise, DEDAŞ’ın sayaçları kontrol etmeden “keyfi” bir şekilde fatura kestiğini, buna karşı çıktıklarında ise yüksek para cezalarının kesildiğini ifade etti. Kendisinin de 40 dönüm mısır ektiğini söyleyen Taşkıran, DEDAŞ çalışanların elektriğini hasattan önce kesmek istemesine karşı çıktığı için kendisine önce 80 bin ardından da 70 bin TL para cezası kesildiğini paylaştı. Konuya ilişkin görüşmek için gittikleri DEDAŞ yetkilisinin kendilerini “sizinle uğraşamam” diyerek, odasından kovduğunu aktaran Taşkıran, cezalara ilişkin dava açtıklarını ve kazandıklarını belirtti. Taşkıran, davayı kazanmalarının DEDAŞ’ta herhangi bir karşılığının olmadığını sözlerine ekledi. Taşkıran, faturalardan dolayı artık ekim yapamaz hale geldiklerine işaret ederek, bundan sonra ekim yapmayacaklarını söyledi.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here