Cizre’de 6 bin yıllık geçmişe sahip Bırca Belek uyuşturucu kullananların mekanı haline getirildi. Her cadde ve sokağı kameralarla izlenen ilçede yaygınlaşan uyuşturucuya göz yumulduğu belirtiliyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan İlk Kürt beyliklerinden Azizan Beyliği’ne ev sahipliği yapmış, Mem ile Zin destanına konu olmuş ve Bedirxanîlere merkezlik yapan 6 bin yılık tarihi Bırca Belek uyuşturucu kullananların mekanına dönüştürüldü. Bırca Belek’in Dicle Nehrine ve Adliye’ye bakan yamaçları halk tarafından kullanılırken Mem û Zin zindanı olarak bilinen kısımları ise uyuşturucu bağımlılarının merkezi haline geldi.
Her akşam Bırca Belek üzerindeki zindanın olduğu kısma gelen gençler burada çeşitli uyuşturucu maddeleri kullanıyor. Gündüz terk edilen Bırca Belek’teki bölmede sigara izmaritleri, pet şişeler, bira kutuları, bali poşetleri ve uyuşturucu kullanımında kullanılan çakmak gazlarının kutularını enkaz olarak kalıyor. Mevcut yerlerde gençlerin gece saatlerinde çevreyi de rahatsız etmesi dikkati çekerken, hiçbir müdahalenin yapılmaması, göz yumulma olarak değerlendiriliyor.
TEMİZLİK YAPILMIYOR
Kimi zaman ziyaretçilere sözlü tacizde bulunan uyuşturucu bağımlıların rahat hareket etmesi dikkati çekiyor. Kentin her yerinin mobese kameralarıyla izlendiği ilçede uyuşturucu gibi kriminal alışkanlıklara yol verilmesi, kent halkı tarafından göz yumulma olarak değerlendiriliyor.
GECELERİ KÜFÜR SESLERİ
Bırca Belek’in çevresinde oturan yurttaşlar ise özellikle gece tarihi yerin kapalı kümbetinde uyuşturucu kullananların, küfür, bağrış ve çağırış içinde kendilerini sıklıkla rahatsız ettiğini belirterek, tarihi yapının ve gençlerin bu kötülükten kurtarılmasını istiyor.

 

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here