'Böceklerle mücadelede doğanın dengesi gözetilmeli'
Böceklerle Mücadelede BİYOLOJİK Yöntemler Tercih Edilmeli

Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan fındık hasadına kısa bir süre kalırken, bölgeyi istila eden böcekler fındığa ciddi zararlar veriyor. Yıllardır yöre halkı tarafından bilinen fındık kurdu ve mayıs böceği dışında son yıllarda bölgede farklı türler de görülmeye başlandı.

Bunlardan biri olan ve halk arasında yalancı kelebek olarak adlandırılan bu tür, daha önce Gürcistan’da görülüyordu. Son 3 yıldır Doğu Karadeniz’de görülmeye başlanan bu tür, başta fındık olmak üzere mısır, çay ve kivi gibi çok sayıda tarım ürünlerine ciddi zararlar veriyor. Yöre halkı bu durum karşısında çareyi ise kimyasal ilaçlar da arıyor. Bu ise hem ürünün kalitesini düşürüyor hem de ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Bugüne kadar bilinen fındığa zarar veren 82 böcek türünün olduğunu ifade eden  Ziraat Mühendisi Kutsi Yaşar, sadece fındık kurdunun günde 100 ile 150 arasında fındık meyvesini tahrip ettiğini söyledi. Bunlara karşı bir şekilde önlemlerin alındığını dile getiren Yaşar, son yıllarda bu böcek türlerin arttığını ve bunlar karşısında ürünleri koruyamadıklarını belirtti.

BİYOLOJİK MÜCADELE TERCİH EDİLMELİ 

İnsanların doğaya müdahale etmeye devam etmesi durumunda bu böcek türlerinin artacağına söyleyen  Yaşar, bunlara karşı biyolojik mücadeleden çok kimyasal mücadelenin tercih edildiğini belirtti.
Bunun ise doğrudan devletin uyguladığı bir politika olduğunun altını çizen Yaşar, “Biyolojik mücadele maliyetleri açısından oldukça pahalıya geliyor. Örneğin çiftçiye dal kıran mücadelesi yaptırıyoruz. Biyolojik mücadelede kullanılan metil alkol fiyatlarında 10 kat artış yaşandı.  Bu artış çiftçilerin biyolojik mücadeleyi tercih etmesini engelliyor” dedi.

KİMYASAL İLAÇLAR KULLANILIYOR

Çiftçilerin bunun yerine daha ucuz ama aslında doğal tahribatı daha fazla olan kimyasal mücadeleyi tercih etmek zorunda kaldığını aktaran Yaşar, görece somut bir mücadele gibi görünen bu yöntemin ekosisteme ve insanlara büyük zararları olduğuna dikkat çekti.

DOĞAL DÜZEN  GÖZETİLMELİ

Yaşar Ürünleri korumak için kullanılan tarımsal ilaçların kuşları yok ederse, o kuşların yediği böcekler çoğalmaya başlar. Siz o böcekleri yok ederseniz. Böceklerin yok ettiği virüs, bakteri gibi yapılar vardır, onlar çoğalmaya başlar. Biz doğanın kendi ahengine müdahale ettiğimiz zaman son yaşadığımız pandemi süreçlerini tekrar yaşayacağız.
Böcekler ile mücadelede doğanın dengesini de gözeten çözümler alınması gerektiğini ifade eden Yaşar, “Fındık kurdu üzerinden gidecek olursak, bu kurt 10 gün zarar verebilen bir zararlı. Bu 10 gün için bütün doğayı kimyasal bombardımana tutmamızın bir anlamı yok. Mutlaka bir çözüm bulmak zorundayız, bu çözümde doğadan yana olmak zorunda. Canlıları da mücadele etmemiz gereken varlıklar olarak değil, doğanın parçası olduklarını unutmamak gerekir” diye konuştu.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here