Bu Hafta Dünyada ve Neler oldu?
Bu hafta Dünyada ve Türkiye'de olan önemli gelişmeleri sizler için madde madde yazdık.

Bu hafta Dünyada ve Türkiye’de olan önemli gelişmeleri sizler için madde madde yazdık.
1️⃣ Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Azerbaycan’ın Türkiye’den SİHA tedarik edeceğini açıkladı.
.
2️⃣ Hindistan, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından Ladakh’a Akash orta menzilli karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdi.
.
3️⃣ BAE, İsrail’e 100 bin koronavirüs tanı kiti gönderdi. Ay başında İsrail’e ilk kez uçuş gerçekleştirmişti.
.
4️⃣ ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa’daki Amerikan askerlerini Asya’ya kaydırdıklarını, AB ve ABD’nin Çin’e karşı ‘ortak bir ekonomik masa’ kuracaklarını söyledi.
.
5️⃣ İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss, “İngiltere ve Türkiye arasındaki ticaret anlaşması görüşmelerinde ilerleme olduğunu görmek harika.” dedi.
.
6️⃣ ABD’li Senatör Graham, “Türkiye’nin yerinde olsam, Çin’in ticaretteki ağırlığını kırmak için Amerika’ya yardım ederdim. Türkiye çok yönlü bir ekonomiye sahip.” dedi.
.
7️⃣ İran, Hint Okyanusu’na kalıcı bir askeri üs kuracağını, petrolü Hürmüz yerine doğrudan Umman Denizi’nden dünyaya satacaklarını açıkladı.
.
8️⃣ Somali’de #Türk askeri üssü ve Maarif Vakfı yakınlarında bir haftada iki bombalı saldırı gerçekleşti.
.
9️⃣ Katılım oranı yüzde 50’nin altında kalan Sırbistan’daki genel seçimlerde Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Vucic’in partisi yüzde 60’dan fazla oy alarak ülke rekorunu kırdı.
.
🔟Suudi Arabistan, Kovid-19 nedeniyle bu yıl yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu. Hac ve umre turizmin ülkeye getirisi 12 milyar dolar.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here