Kadayıf denilince herkesin aklına gelen ilk şehir Diyarbakır… Öyle ki son  70 yıldır sürekli  kendini yenileyip farklı tatlar üreten ustalara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin birçok kentinde kadayıf üretilse bile Diyarbakır kadayıf konusunda markalaşmış durumda. Öyle ki üretim maliyetlerinin sürekli artmasına karşı, ustalar kaliteden ödün vermiyor. Son yıllarda şerbet için şeker yerine glikoz, mısır şurubu ve bazı katkı maddesi kullanan üreticiler var. Ancak Diyarbakır burma kadayıfının markalaşmasını sağlayan  büyük firmalar geçmişte olduğu gibi sadece şeker kullanıyor. Bu da kadayıfseverleri mutlu ediyor. Peki Diyarbakır’da bütün üreticiler aynı kalitede mi üretim yapıyor? Tabi ki hayır… her bütçeye uygun üretim
yapan firmalar var. Ancak kendini kanıtlamış firmalar birkaç adım öne çıkıyor.Diyarbakır’da yaşıyorsanız ya da yolunuz Diyarbakır’a düşerse gönül rahatlığı ile kadayıf alabileceğiniz üreticiler var. Levent ,Sıtkı,Saim(Saim usta öldükten sonra, ikinci ve üçüncü nesil ustalar tarafından ikiye bölünmüş;ancak kalite aynı), Şeyhmus öne çıkan üretici firmalardır. Şeyhmus ustanın yanında çalışıp ayrılan ustalar ise Şeyhmus-Alto markasıyla  üretim yapıyor. Kalite olarak hemen hemen aynı. Yine Şeyhmus markasının yan firması Hacı Çerkez de bu                                                                                        anlamda kaliteli üretim yapıyor.
Hacı Levent de Levent Usta’dan ayrı bir markadır. Ancak gönül rahatlığı ile tercih edilecek üretimler yapıyor.
Son yıllarda aldığı Kosgep yardımlarıyla 10’a yakın şube açan firma ise Hacıbaba…

Fiyat ve kalite olarak ve ikinci segmentte yer alan firma  Hacıbaba  markasıdır. Oldukça özgün  ürünler üretmektedir. Şeyhmus Alto ile  eşdeğer üretim kapasitesine sahiptir.

Hacıbaba, Türkiye ve dünyaya Soğuk baklava   tarifini servis etmiştir. Soğuk Baklava’nın patenti Hacıbaba’ya ait. Diyarbakır’da künefe kültüründe de öncülük yapmıştır. Her ne kadar Hatay , künefe alanında tanınsa bile son yıllarda
Hacıbabab ve diğer kurumsal firmalar iyi bir rekabet seviyesine ulaşmışlardır.Yukarıda saydıklarımız birinci ve ikinci segmentte olan firmalar. Bu firmaların Türkiye’nin her yerine hatta yurtdışına da kargo ile sevkiyatları mevcuttur.Üçüncü segmentte yer alıp önerebileceğimiz diğer bir marka Hacı Seyit. Diyarbakır içinde şube sayısı her geçen gün artmaktadır. Merkezi eski SSK binasının altında . en bilindik markalardan biri. Ürettiği kaymaklı ve peynirli künefe tarzı tatlısıyla damak tadınıza farklı bir tat katıyor.
Fiyatları Urfa ve Antep’te seri üretim yapan ve kalitesi konusunda emin olmadığımız firmalar ile aynı. Ancak Hacı Seyit’in tatlıları önerilebilecek ve güvenle tüketilebilecek kalitede.
Melik Ahmet caddesindeki Japon iş merkezinin karşısında yer alan minik bir tatlı dükkanı var. Asrın Kadayıfçısı. İsminden de anlaşılıyor ki yarım asırdır üretim yapıyor. Küçük bir dükkanda kendi halinde biraz salaş. Fiyatları da Hacı Seyit gibi çok uygun. Ama güvenle önerebileceğimiz  kadayıf ve baklava üretiyor. Özellikle kadayıfını tükettiğinizde şerbetindeki hafifliği hissedeceksiniz. Evde yapılan kadayıfları andırıyor. Normalde bir porsiyon yiyen biri rahatlıkla Asrın Kadayıfçısında 1.5 porsiyon tüketebilir. Ustası 70 yaşını devirmiş. Kendisinden sonra oğulları bu işi sürdürmeyecekler.. Birçok  kadayıfçı gibi muhtemelen Asrın da asırlara karışacak.
Diyarbakır’ın her köşe başında üretim yapan kadayıfçılar var. Muhtemelen henüz kalitesini fark edemediğimiz firmalar da var. Yenilerini keşfettikçe yazımızın devamına ekleyeceğiz.
Diyarbakır kadayıfı ile meşhur. Ama baklavada da oldukça iddialı. Diyarbakır baklava markalarından en tanınanı Gazioğlu baklavalarıdır. Gaziantep ile yarıaşacak düzeyde olan kaliteli baklava üretiyor. Malzemeden kaçmayıp, doğal şeker kullanıyor.

Baklava alanında Diyarbakır’ın ev yapımı  damak  tadını arayanlar Best Fırına uğrayabilirler. Sektörde oldukça yeni olmalarına rağmen, iyi bir trend yakaladılar. Best Fırında üretilen baklavalar tamamen doğal malzemeden yapılıyor. Fiyatları rakiplerine göre biraz pahallı. Ancak kalite olarak güvenle tavsiye edilecek baklavalar üretiyor.
Diyarbakır’ın diğer baklava yaş pasta markası ise Petek pastaneleridir. Yılların markası olan Petek Pastaneleri, yaş pasta ve baklavada oldukça iddialı.
Diyarbakır damak tadında oldukça iddialı bir kent. Tatlı sektöründe Türkiye’nin önemli üretici kentlerinden biri. İl dışından gelenler ya da gelemeyip Diyarbakır tatlılarını tatmak isteyenler, yukarıda kısaca bahsedilen firmalardan tatlı sipariş edebilirler. Her geçen gün yeni markaların ortaya çıktığı  kentte, en iyilerini sizler için ekleyeceğiz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here