Cizre’de son günlerde artan salgın vakalarının yetkililerin duyarsızlığından kaynaklandığını belirten SES Şırnak Şube Eşbaşkanı Umut Çimen, “Düğünlerde virüs zinciri oluşturmayın. Maskesiz dışarıya çıkmayın” uyarılarında bulundu. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetilmesi için uygulamaya sokulan “normalleşme” adımlarıyla birlikte birçok ilde vaka sayısında artış yaşandı. Bu yerlerden birisi de Şırnak ve ilçeleri. Özellikle kente bağlı Cizre ilçesinde son günlerde vaka sayısında ciddi bir artış yaşandı.   Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şırnak Şubesi Eşbaşkanı Umut Çimen, “normalleşme” adımları için henüz erken olduğuna dikkati çekerek, kentteki vaka sayısındaki artışı yereldeki yetkililerin yeteri önlemleri almadığından kaynaklandığını belirtti. 

 KORUCU EKİPMAN SIKINTISI Bugüne kadar tepkilere rağmen sağlıkçılar için gerekli ekipman ve koşulların yaratılmadığını ifade eden Çimen, bu durumun kentteki emekçiler için de geçerli olduğunu söyledi. Özellikle Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışan hemşirelerin günde sadece bir maske kullanabildiğini ve eksikliklerin devam ettiğini söyleyen Çimen, “Hükümet, ‘sağlıkçıları akşam saatlerinde alkışlayalım’ gibi bir durum geliştirdi. Sanki sağlıkçıların bunun dışında sorunları yokmuş gibi bir algı yaratıldı. Özlük haklarının korunmasından tutun, sağlık emekçilerine şiddet yokmuş gibi davranıldı. Ekonomik güvencelerinin de sağlanması gerekiyor. Eşit işe eşit ücret verilmelidir. Ancak bu şekilde sağlık emekçilerinin sağlığını korunabilir” dedi. “Normalleşme” sürecinin halk sağlığını korumak için değil sermayenin korunması amacıyla başlatıldığını ifade eden Çimen, hükümetin salgın sürecinde görevini yerine getirmediğini vurguladı. Çimen, “Sosyal devlet gereği ekonomik yoksunluk içinde olan halkın ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyordu. Fakat devlet maskeyi bile dağıtamadı” dedi. 

DUYARSIZLIK VAKALARA ARTTIRDI  Yoksullaşmış ve ekonomik krizle karşı karşıya olan yurttaşların “normalleşme” ile birlikte yalnız bırakıldığını söyleyen Çimen, salgın yokmuş gibi davranılarak bu sürecin başlatıldığını ifade etti. Şırnak genelinde salgının başladığı günden bu yana yetkililerin gerekli önlemler almadıklarını dile getiren Çimen, en çok vakanın Cizre’de olduğunu, bunun nedeninin ise İl Sağlık Müdürlüğü’nün duyarsızlığından kaynaklandığını söyledi. Çimen, “İnsanlar yaşamlarını sürdürmek için çıkarı çıkmak zorunda kaldılar. Ama yetkililer bunun karşısında önlem almadı” dedi. 

 VERİLERİN AÇIKLANMAMASI Şu an kent genelindeki salgın verilerine ilişkin bir muğlaklığın bulunduğunu belirten Çimen, İl Sağlık Müdürlüğü’nün verileri açıklamamasını eleştirerek, “Verilerin açıklanması bir sır haline gelmiş ve sırra ulaşmak ve açıklamak ‘vatana ihanetmiş’ gibi bir algı var. Veriler bizden saklanıyor. Cizre Devlet Hastanesi’nden aldığımız verilere göre kentte geçen hafta itibariyle 80’e yakın pozitif vaka var. Şırnak Valiliği aynı hafta kent genelinde 138 vakanın olduğunu, 95 iyileşen vaka olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün hangi amaca hizmet etmek için yaptıklarını bilmiyoruz, ama vaka sayılarını saklıyor ve gerçeği yansıtmıyor. Şuan Cizre’de 200’ün üzerinde temaslı vakanın olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

RAPOR DİKKATE ALINMADI Kent genelinde kurulan komisyonlarda SES ve Tabipler Odası’nın yer almadığını anımsatan Çimen, “Alanında uzman olan kişiler ve örgütlere bu komisyonlarda yer vermiyorlar. Eleştirel kimliğimizden dolayı dışlanıyoruz. Sağlık Müdürlüğü’ne bir rapor yazdık. Pandemi sürecinin nasıl işlediği, halkın ihtiyaçları ile sağlık emekçilerinin ihtiyaçları ve sorunları, bu süreç bitiminde oluşabilecek travmalara karşı neler yapılabileceği, pandemi ile mücadele süreçleri ve buna benzer birçok konuya açıklık getirdiğimiz rapora geri dönüş dahi olmadı. Biz her şartta, her kurumla halkın sağlığı için işbirliğine hazırız. Çünkü söz konusu halk ve sağlık emekçilerinin sağlığıdır” şeklinde konuştu.

  ‘MİLYONLAR ALKIŞLADI AMA YALNIZ ÖLDÜK’ En son Cizre Vefa Destek Grubu’nda çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da bir memur arkadaşlarının testsinin pozitif çıktığını aktaran Çimen, “Biz alkışlanıp tek başımıza ölmek istemiyoruz. Milyonlar bizi alkışladı ama biz yine yalnız öldük. Testi pozitif çıkan arkadaşımızın farkında olmadan 20 ila 25 aileyi ziyaret ettiğini düşünüyoruz. Bu ailelere gıda kolisi yardımı dağıtmış. Sağlık Müdürlüğünden Vefa Destek Grubu’ndaki bu arkadaşımızın kaç aileye virüs bulaştırdığı ya da virüsü bulaştırdığı kişi sayısını tam olarak açıklamasını istiyoruz. Bu bizim vicdani sorumluluğumuzdur. Batman’daki arkadaşlarımızın haklı talepleri yerine getirilmediği için Cizre’de yansıması bu şekilde olmuştur.” 

‘DÜĞÜNLERDE VİRÜS ZİNCİRİ OLUŞTRUMAYALIM’ Salgının halen bitmediğini ve Cizrelilerin duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Çimen, yurttaşlara şöyle seslendi: “Gezmediğimiz sürece bu hastalık bize bulaşmaz. İnsanlarımız mecbur olmadığı sürece çıkmamalılar. Maskesiz kesinlikle dışarı çıkmayalım. Çünkü kaç tane pozitif vakanın aramızda dolaştığını bilmiyoruz. İnsanlarla temastan kaçınalım. Cizre’de her geçen gün vaka sayısı artıyor. Kesinlikle taziye ve düğünlerden uzak durmamız gerekir. Düğünlerde virüs zinciri oluşturmayalım. İnanmadığımız ve göremediğimiz bu virüs, sevdiklerinizi göremeden gömülmesine neden oluyor. Biraz daha sabredelim. Bu süreci birlikte aşacağız.”

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here