Bölgede havaların ısınmasıyla yangın haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Son bir haftada Mardin, Kızıltepe ve Nusaybin’de en az 2 bin dönüm arazi küle döndü. Havaların aniden ısınmasıyla bölgedeki yangınlar da artmaya başladı.Artan sıcaklığa  vatandaşların ve yetkili kurumların ihmarkarlığı da eklenince binlerce dönüm arazi kül olmaya devam ediyor.

MA’nın haberine göre,Derik’in Kocatepe kırsal mahallesinde 150 dönüm buğday tarlası küle döndü. Yurttaşlar, yangının DEDAŞ enerji hatlarındaki dalgalı enerji akımından kaynaklandığını iddia etti.

Mardin Derik ilçesine bağlı Kocatepe (Dêşî) kırsal mahallesinde bulunan buğday tarlalarında yangın çıktı. Yurttaşların müdahale etmesi sonucu söndürülen yangın sonrası, 150 dönüm buğday tarlası küle döndü. Son bir hafta içerisinde 800 dönüme yakın buğday tarlasının yandığı Mardin’de, yangınların nedeninin Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) enerji nakil hatlarındaki dalgalı enerji akımı olduğu iddia ediliyor.

Buğday tarlasında çıkan yangını söndürmek için gelen mahalle sakinlerinden Seydo Denli (54), enerji nakil hatlarında dengesiz voltaj nedeniyle çıkan kıvılcımlar nedeniyle yangının meydana geldiğini ileri sürdü. Arazilerindeki ürünün kuru olması ve havanın da sıcak olmasıyla birlikte toprakta bulunan hasadın küle döndüğünü söyleyen Denli, “Hasadımız yandı. 150 dönüm arazi içindeki ürünler kül oldu. Buğday tam toplama zamanına geldiği dönemlerde bu tarz şeyler yüzünden yanıyor. Bu enerji akımını bilinçli olarak yapıldığını düşünüyoruz” dedi.

YURTTAŞLAR ÇARESİZ

DEDAŞ’a karşı çaresiz olduklarını dile getiren Denli, “DEDAŞ tek başına bir devlettir. Devlet içinde devlettir. Ne kaymakam ne karakol komutanları ne halkın gücü yetmiyor. DEDAŞ istediğini yapıp, halkı süründürüyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here