Arıcıların Yüzü Gülmüyor
Dersim’deki arıcılar bu yıl verim alamama kaygısında

Dersim’deki arıcılar, iklim şartlarından kaynaklı arıların iyi gelişememesi nedeniyle bu yıl bal veriminin düşük geçmesinden kaygılanıyor.

Yükseklikleri 2 bin metreyi bulan dağlık alanlar ve envai çeşit çiçeğin bulunduğu coğrafyaya sahip olmasından ötürü Türkiye’nin en kaliteli ve organik bal üretiminin yapıldığı yerlerden biri Dersimde, Ürettikleri ballar için aylar öncesinden sipariş alan kentteki arıcılar, bu yıl üretimin düşük olması bekleniyor. bu yıl üretimin düşmesinin nedeni ise, iklim koşullarının etkisiyle kentin bu yıl az yağış alması.

Ovacık ilçesine bağlı Tornova köyünde arıcılık yapan halk, arıların kovanlarda biriktireceği balları her yıl olduğu gibi Eylül ayında satışa sunacak.

BU YIL YÜZLERİ GÜLMEYECEK 

Bölgede arıcılık yapan Aydın Çakar adlı vatandaş; 1995 yılından bu yana her yıl arıcılık yapmak için köyüne gelip gidiyor. Köyün ilk arıcısı olduğunu söyleyen Çakar, bal üretimi verimliliğinin her yıl hava koşullarına göre değiştiğini, bazı yıllar 4 ton, bazı yıllar ise 2 ton bal toplayabildiğini belirtti.

Aydın, “İyi yağmur yağarsa, hava ılık giderse arıların bal üretimi iyi olur. Bu yıl iklim şartlarından kaynaklı bal üretimi iyi gitmiyor. Arıların bal yapacağı iklim yok. Arı doğru düzgün uçmadı. Böyle olununca da arı gelişmiyor. Bu yüzden yüzümüz bu yıl gülmeyecek gibi görünüyor” dedi.

Çok para kazanmıyorum ama mutluyum

Geçimini 2009’dan bu yana arıcılık yaparak sağladığını söyleyen Murat Köse, “ Çok para kazanmıyorum ama mutluyum. Yılın 5 ayı burada arıcılık yaptıktan sonra şehir dışında satışlarını yapıyorum. Bazı yıllar üretim düşük olduğu için ekonomik açıdan sıkıntılar yaşıyoruz. Koronavirüs salgınından kaynaklı insanlar çalışmadığı için bu yıl daha çok sıkıntılar yaşanacak. Çünkü kimsenin alım gücü dahi kalmadı.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here