Kürt tarihi ile ilgili araştırmalara yeni bir kaynak eklendi. Aslen Halepçeli olan yazar Ako Mihemed Mîrzadeyî’nin “Dîroka Kurdan a kevnar” kitabı Sîtav yayınevi tarafından yayımlandı. toplam 606 sayfadan oluşan kitap,Mîrzadeyî^nin uzun yıllar süren araştırmalarına yer veriyor.  Kitap Kürtçe’nin Soranî lehçesi ile yazıldı. Muhsîn Özdemir tarafından da Kurmancî lehçesine çevrildi.

Kitabın tanıtım kısmında yazar şöyle ifade ediyor:” Bu kitapta 6 bin yıllık Kürt tarihini göreceksiniz. Bu kitap Kürt isminin çıkış tarihini ve anlamını, Med, Mitani ve Hori isimlerinin kaynağını, Kürtlerin eski inançlarını, o inançlara göre yaşamlarını, ilk Kürtçe çivi yazısının icadını, bin yıllar öncesine ait destanlarını, Akad, Babil, Asur, Fars ve Ermeni halklarının Kürt toprakları üzerinde tarih sahnesine çıkışını ve onlarla yapılan savaşları göreceksiniz.
Bu kitap Kürtlerin 6 bin yıl öncesi ve Med (Kürt) İmparatorluğunun yıkılışına kadarki tarihini ele alıyor. Bu kitap Kürt halkının bir onur abidesi olan zengin, zengin olduğu kadar savaşlarla ve medeniyet dolu tarihini belgelerle gözler önüne seriyor.”

Kürt tarihine ışık tutan kitap Türkiye’deki seçkin kitap sitelerinde satışa sunuldu. Coronavirüs günlerinde online satışların yoğunlaştığı bir döneme denk gelen kitap, online satışlarda oldukça rağbet görüyor.

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here