1 Kasım 2016 tarihi itibarıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atana Cumali Atilla döneminde, Dağkapı’dan Balıkçılarbaşı’na giden ana caddeyi  2017’nin ilkbaharında taşlarını söküp yeniden yapmaya başlamıştı. Balıkçılar ve Melikahmet caddeleri  ancak yaz ortalarına kadar bitirilebilmişti.

Aradan sadece 3 yıl geçmesine rağmen DBB Kayyımı Hasan Basri Güzeloğlu  Balıkçılarbaşı’ndan Mardinkapı’ya giden ana cadde tekrar söktü. Yüzbinlerce TL para harcanıp yapılan yolların üç yıl sonra tekrar sökülüp daha yüksek maliyetler ile yapılmasına  vatandaşlar anlam vermedi. Ana cadde üzerindeki esnaflar yolların sürekli yapılması ve özellikle yapım tarihlerinin yaz aylarına denk gelmesinden oldukça şikayetçi. İsmini vermek istemeyen bir esnaf:” Bir türlü karar verilmiyor, caddenin nasıl olacağı konusunda her gelen farklı bir şey yapıyor. 3 yıl önce yapılan caddeler neden sökülüyor. Eğer her yerde üç yılda bir yollar yapılırsa o zaman devletin işi sadece yol yapmak olacak.”

Yoldan geçen bir vatandaş ise gülerek:” En kolay para kazanma şekli yoldur. iahleyi verince birileri kazanıyor, yolları sökünce yine birileri kazanıyor. tekrar yolları yapmak için yine ihale veriliyor. Yani yol, iyi bir kazançtır.”

çevre sakinleri ve vatandaşlar sürekli sökülüp yapılan yolların rutin bir hal aldığını, bunun kendilerine zarar verdiğini belirtiyor. öte yandan Diyarbakır’da işsizlik, güvenlik ve çevre sorunlarının arttığı bir dönemde yüzbinlerce liranın yollara ayrılması vatandaşların dikkatinden kaçmıyor. Öyle ki; yolların çok iyi olması insanları mutlu etmiyor. geçim sıkıntısı olmayan ve temiz bir çevrede, güvenli bir ortamda yaşayan vatandaşlar mutlu olabilir.

Yetkililerin her üç yılda bir kaldırım ve cadde taşlarını söküp yeniden yapmalarının gerekçeleri halka anlatmaları gerekiyor.

Diyarbakır valisi olarak yeni atanan  Münir Karaloğlu’nun ise seleflerinin yolundan gidip gitmeyece merak ediliyor.

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here