DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Boğulma Uyarısı
DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Boğulma Uyarısı

DSİ Diyarbakır 10. Bölge Müdürlüğü yaz aylarında bölgemizde sık sık yaşanan  boğulma olaylarına tedbir amaçlı bir basın duyurusu yayımladı.

Açıklamada:”Havaların ısınması ve sulama sezonunun başlamasıyla birlikte yaşanabilecek boğulma olaylarını önlemek maksadıyla Bölge Müdürlüğümüzce çeşitli tedbirler alınmıştır.”

Bu tedbirler özetle;

1) Basın yoluyla uyarı ve bilgilendirme yapılması.

2) SMS yolu ile sistemde kayıtlı kişilere yapılan uyarılar. (sulama sezonu öncesi muhtar, köy imamı, ilgili kurum/kuruluş temsilcilerinden oluşan 2 800 kişiye boğulma vakalarına karşı bilgilendirme amaçlı SMS gönderilmektedir.)

3) Baraj, gölet ve sulama kanallarına uyarı levhaları konulması.

4) Görevli personelimizce mahallinde yapılan uyarılar.

5) Kamu spotu (film, afiş ve el ilanları) ile yapılan uyarılar.

6) Okullarda öğrencilere yönelik yapılan eğitim çalışmaları.

Ancak; Özellikle yaz aylarında, Bölgemizde havaların çok sıcak olması nedeniyle DSİ’ce çeşitli önlemler alınmasına karşın baraj, gölet ve sulama kanalları başta olmak üzere suya girilmesi yasak olan bölgelerde boğulma olayları maalesef yaşanmaya devam etmektedir.

DSİ’ce suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında

• Zemin yapısının dalgalı ve engebeli olması sebebiyle su derinliğinin ani olarak değişim gösterebilmesi,

• Yukarı havzadan gelen killi ve siltli malzemenin birikimiyle zeminin çamur formunda olması,

• Su içerisinde su bitkilerinin doğal olarak gelişmesi,

• Su sıcaklığının düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi (soğuk şoku: İlk başta ağır bir solunum yetmezliği, hızlı nefes alıp verme, panik, kalp atış hızı ve tansiyonun yükselmesi.) yaşanabilmesi,

• Tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması,

• Göl alanı içerisinde su alma yapısı vb. sanat yapılarının yer alması, sebebiyle serinlemek ya da yüzmek maksadıyla depolama tesisleri ve kanallara girmek hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle; Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına, girilmemesi, SUYA GİRMENİN TEHLİKELİ VE YASAK OLDUĞU bilinmelidir. Bu nedenle Suyun depolanması amacıyla inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında yüzülmemelidir.

Bu hususlara dikkat çekmek ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla, yerel basın ile yöresel yayın yapan Radyo ve Televizyon kanallarında ve Müftülüklerimizce Cuma Hutbelerinde gerekli bilgilendirmenin yapılması ile söz konusu Baraj, Gölet ve Sulama Kanallarına, girilmemesi, SUYA GİRMENİN TEHLİKELİ VE YASAK OLDUĞU ‘nun bir kez daha duyurulması hususu;

Kamuoyunun bilgilerine önemle sunulur.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here