Ekoloji Nedir
Ekoloji

Aktif Çamur Süreci:

Atık su arıtma tesislerinde kullanılan, aerobik biyolojik arıtma süreci

APEC:

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü

Üye Ülkeler:

Avustralya, Brunei Darussalam, Kanada, Şili, ÇHC, Hong Kong Özel İdaresi (Hong Kong China adıyla), Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya Federasyonu, Singapur, Tayvan (Chinese Taipei adıyla), Tayland, ABD ve Vietnam

Örgütün Tarihi

APEC,  1989 yılında Kanbera’da düzenlenen toplantı sonucunda gayrıresmi bir diyalog grubu olarak ortaya çıkmıştır. APEC, Asya Pasifik Bölgesindeki ana ekonomik forum olarak kendisini tanımlamaktadır. Temel hedefi bölgede sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlanmasıdır.

Asbestos:

Yalıtıcı özellikleri nedeniyle, özellikle 19 yüzyılda inşaat malzemesi, su boruları ve elektrikli aletlerde yaygın olarak kullanılan, doğal olarak ortaya çıkan lifli silikatlar. Asbestos doğada üç ayrı biçimde bulunur. Beyaz (chrysotile), mavi (crocidolite) ve kahverengi (amosite). Son yıllarda asbestosun sağlığa zararlı olduğu ve akciğer kanserine, mesothelioma adlı kansere ve asbestosis denen akciğer rahatsızlığına yol açtığı anlaşılmıştır.

Aşırı Yoksulluk:

Genellikle minimum gıda gereksinimi karşılayamamak olarak tanımlanan yoksunluk durumu.

Atığın Yeniden İşlenmesi:

Yeniden kullanmak amacıyla atık maddelerin toplanması ve işleme tabii tutulması; kağıdın, camın, alüminyumun ve plastiğin yeniden işlenmesi (Waste Recycling)

Bakterisit:

İstenmeyen bakterileri öldürmek için kullanılan kimyasal bileşik.

Benthal:

Denizin tabanındaki toprağa ait yaşam mekanıdır.

Biyoteknoloji:

Mayalama veya atık yönetimi gibi belirli bir amaç için mikro-organizmalar geliştirmeyi veya bitki veya hayvan, ürün yapmak veya bunları değiştirmek için canlı organizmaları veya bu organizmaların parçalarını kullanan teknik.

Bölgeleme:

Belli amaçlarla bölgelere ayırarak toprak imarının denetlenmesi (Zoning)

BSEP:

Karadeniz Çevre Program

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here