Faslı karikatürist Dehdûh’un gözünden: Afrika’yı arpalığa çeviren Fransa. Yaklaşık 250 yıl kıtadaki birçok ülkeyi sömürgesi altında yönetti. Şu anda da onlarca ülkede milyar dolarlarca Fransız sermayesi bulunuyor.
.
Afrika’da 5 bini aşkın Fransız askeri, 4 ülkede kalıcı (Cibuti, Gabon, Fildişi Sahilleri ve Senegal) 4 ülkede ise operasyon kapsamında varlık gösteriyor. Bu ülkelerden biri de Libya’nın komşusu Çad. E. Kurmay Albay Ünal Atabay’ın “Fransa, eski sömürgesi olan Afrika’da tekrar etkinlik kazanmak ve bölgeyi jeopolitik olarak kontrol etmek istiyor. Ancak Türkiye’nin Libya’daki faaliyetleri bu planı engelliyor.” açıklamasında dediği gibi. #Türk ordusu, Suriye ve Doğu Akdeniz’den sonra Libya’da da Fransa ile karşı karşıya.
.
1987’den bu yana Kaddafi’yi devirmeye çalıştı, deviremedi. 2011’de eline geçen ilk fırsatta NATO’yu devreye soktu ve Türkiye ile birlikte başarıya ulaştı. Sonra o Türkiye ile karşı karşıya kaldı. Şimdi de Akdeniz’deki Türk savaş gemisini ‘bize saldıracaktı’ iddiasıyla #NATO’ya şikayet etti. Kesin olan şey Libya sahasının kazananı Doğu Akdeniz’de öne çıkacak, Afrika’da önemli bir üstünlük elde edecek.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here