Görevden Almak Yetmez

MARDİN – Nusaybin’de çocukları havaya ateş açarak kovalayan polise ilişkin açıklama yapan HDP Sözcüsü Ebru Günay, polisin görevden alınmasının yeterli olmadığını belirterek, tutuklanması çağrısı yaptı. 

Mardin Emek ve Demokrasi Güçleri, Nusaybin’de polislerin oyun oynayan çocukları havaya ateş açarak kovalaması ve engelli B.E.’yi tartaklamasına ilişkin açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şube binasında yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. 

HERKESE FARKLI BİR HUKUK

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, olayın kamuoyuna yansımanın ardından yapılan resmi açıklamalara dikkat çekerek, “Önceki olay ve tecrübelerimizden biliyoruz ki işkence ve kötü muameleden ötürü polisler hakkında işlem yapılmamakta, polisler kendilerine verilen yetkilere dayanarak cezalandırılmayacağını bildiği için bu şekilde davranabilmekte” dedi. Kolluk güçlerinin cezasızlığı bir “zırh” olarak görüp, işkence ve kötü muameleye teşvik edildiğini vurgulayan Kuday, polisler hakkında cezai işlemin uygulanmasını istedi. 

“Türkiye’de nefret ve düşmanlık tohumları ekilerek, kindar ve dindar bir nesil yaratıldı” diyen Kuday, Adana’da Ali El Hemdan’ın öldürülmesi ve Sevda Noyan’ın bir televizyon programında dile getirdiği ifadeleri hatırlatarak, ülkede herkese farklı hukuk uygulandığını belirtti.

‘NEFRET HALİ İKTİDAR ZİHNİYETİDİR’

Nusaybin’de yaşananların aynı zamanda Kürt kimliğine ve bölge halkına yönelik olduğuna dikkati çeken Kuday, “Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki bu nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu kin ve nefret gücünü iktidarın zihniyetinden almaktadır. Bütün çocuklara ve özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için bütün gücümüzle mücadele etmeye ve mücadeleyi yükseltmeye kararlıyız. Bölge çocuklarına yönelen bu nefret halinin iktidarın zihniyetinin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

KÜRT DÜŞMANLIĞININ SONUCU

HDP Sözcüsü Ebru Günay ise, salgına rağmen polis ve devlet şiddetinin bölgede devam ettiğine dikkat çekti. “AKP hükümetinin cezasızlık zırhlı ile güvence verdiği polisler maalesef bu topraklarda Kürt çocuklarına, Kürt kadınlarına, Kürt gençlerine şiddet uygulamaya devam ediyorlar” diyen Günay, Van’da kaçırılan partili ile Adana’da bir çocuğun geçtiğimiz günlerde öldürülmesini hatırlattı. Günay, “Yetkililer açığa alındığını söylüyor. Bu açığa alınmanın başka bir ödüllendirme biçimi olduğunu biliyoruz. Bunun bir cezasızlık zırhı olduğunu, bunun kamuoyundaki tepkileri minimalize etme hali olduğunu. Ama ne olursa olsun bizim tepkimiz bitmeyecek. Yetkililere açık suç duyurumuzdur. Bu konuda bir an önce gerekli işlemlerin yapılması ve görevden almanın yetmediğini, şiddet uygulayan polisin tutuklanması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu hukuki sürecin takipçisi olacağımızı da paylaşmak istiyoruz. Bu AKP’nin Kürt düşmanlığının sonucudur” diye konuştu.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here