Hakkarili Dengbêj İsmail Seyranoğlu, dengbêjlik geleneğini yaşatmak için Van’da “Diwanxane” adında bir kurs açtı. Yöresel motiflerle süslediği 120 metrekarelik alanda şuan 6 kişiye dengbêjlik eğitimi veren Seyranoğlu, genç nesillere dengbêjlik geleneğini öğretmek ve bu geleneği yaşatmak için kursu açtığını anlattı.

 Seyranoğlu, “Diwanxane’yi açmak ve gençlere dengbêjlik kültürünü öğretmek benim için bir hayaldi. Şuan hayallerimi gerçekleştirme yolunda ilk adımlarımı attım. Bir süre önce Hakkari’den Van’a taşındım. Kiraladığım bir daireyi yöresel motiflerle süsleyerek stüdyoya çevirdim. Kürtçe’de Diwanxane diye tabir edilen stüdyomda, genç kuşaklara dengbêjlik kursları vermeye başladım. Sadece kendim için değil, bizden sonraki nesiller için de bu Diwanxane’nin önemli katkı sunacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Açtığı Diwanxane’de şuan 6 öğrencisinin olduğunu belirten Seyranoğlu Şimdilik Diwanxane’yi geliştirme aşamasındayız. İleri ki dönem için daha fazla genç arkadaşımızı aramıza katıp, dengbêjlik kültürünü yaşatmak istiyorum. Haftanın belirli günlerinde de WEB TV üzerinden canlı dengbêjlik programları yapacağım dedi.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here