Serayı jeotermal enerjisiyle ısıtıyor
Serayı jeotermal enerjisiyle ısıtıyor

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Molakerem (Meleqerem) köyünde yaşayan Cesim Bakır, 5 dönüm tarla üzerinde kurduğu ve jeotermal enerji kaynağıyla ısıtılan serada 6 ayda 50 ton civarında üretim yapıyor.

6 yıldır seracılık yapan  Çiftçi Cesim Bakır, serada domates, salatalık, turp ve marul ekiyor.  Kışın Jeotermal enerji suyunun sıcaklık derecesinin düşmesi nedeniyle  Üretim Yapmıyor. Bakır 5 çalışanıyla gün boyu serada çalışıyor.
BÖLGE KENTLERİNE GÖNDERİLİYOR
Bu yıl Yağan Yoğun kar yağışı nedeniyle 4 dönüm üzerine kurduğu bir diğer serası yıkıldı. devletin destek vermemesi  nedeniyle daha çok üretim yapamıyorlar.
Çiftçi Bakır Devletin destek vermesi Hallinde daha çok  üretim yapabileceklerini belirtti. Üretilen Sebzeleri  çevre il ve ilçeler olmak üzere birçok kente gönderen Bakır, devlet tarafından ilk yıllarda verilen desteklerin kesilmesi nedeniyle zorlandıklarını belirtti.
Serayı jeotermal enerjisiyle ısıtıyor
Gübre fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getiren Bakır, “Bir ton gübreyi 10 bin TL satın alıyoruz. Tonlarca ürün satıyoruz; ama gübreye yetiştiremiyoruz. İlk kurduğumuzda kış mevsiminde de üretim yaptık; ama jeotermalden gelen suyun sıcaklık derecesinin düşmesi üzerine 5 yıldır kışın üretim yapamıyoruz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here