İran rejimi son aylarda içteki ve dıştaki sıkışmışlığını Kürtlere ve diğer muhalif gruplara baskı kurarak aşmak istiyor. İçerde ve dışarda düşman yaratarak rejimin büyük bir baskı ve tehdit ile karşı karşıya olduuğunu iddia ederek halkın rejim etrafında kilitlenmesini istiyor. Halkın ekonomik çöküşünü ve demokrasi taleplerini görmezden gelen rejim, kendi varlığı için kendi üyelerini bile feda etmekten geri durmuyor.

KÜRTÇE’YE TAHAMMÜLSÜZLÜK

Rudaw’ın haberine göre İslami rejime bağlı taraflı yargı,Sine kentinde Kürtçe kurslar açarak ders veren Zara Muhammed’e 10 yıl hapis cezası verdi.

Kürdistan İnsan Hakları Derneği (KMMK), Rojhılat’ın Sine kentinde Nujin Sosyal Kültür Derneği üyesi Zara Muhammed’e İran Devrim Mahkemesi 1. Şubesi tarafından 10 yıl hapis verildiğini duyurdu.

Mahkeme, kent merkezi ve köylerde açtığı kurslarda halka Kürtçe dil dersleri veren Zara Muhammed’e İran’ın ulusal güvenliğini tehlikeye atmak suçlamasını yöneltti.

KMMK açıklamasında, “Zara Muhammed’in Kürtçe dil öğretmenliği ve Kürtçe öğretmek dışında hiçbir faaliyeti yoktu. İran Güvenlik Güçleri, İran ulusal güvenliği tehlikeye atmak amacıyla grup kurmaya dair hiçbir kanıt ve belge gösteremedi” denildi.

Zara, cezaevindeyken ailesine, güvenlik güçlerinin kendisine baskı yaparak suçlamaları kabul etmesini istediklerini ancak kabul etmediğini söylemişti.

23 Mayıs 2019’da babasının evinde tutuklanan Zara Muhammed 6 ay 10 gün tutuklu kaldıktan sonra 12 Aralık 2019 tarihinde 700 milyon tümen (yaklaşık 33 bin dolar) kefaletle serbest bırakılmıştı.

“SADECE DİL ÇALIŞMALARI YAPIYORDU”

Nujin Sosyal Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada ise, “Zara Muhammed baskı altında olup hiçbir siyasi parti ve grupla ilişkisi bulunmamaktadır. Tek suçu çocuklara Kürtçeyi öğretmek” ifadeleri kullanılmıştı.

Nujin Sosyal Kültür Derneği, Rojhılat’ın Sine kentinde sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak amacıyla gönüllü Kürt gençleri tarafından kurulmuş.

Zara Muhammed de dernek bünyesinde Sine kent merkezi ve köylerde açtığı kurslarda Kürtçe dersler veriyordu.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here