Kürt sanatçı Gani Mirzo’nun hazırladığı “Savaş Sonrası Armoni” belgeseli, İtalya’da düzenlenen Sole Luna Festivali’nde “En İyi Kısa Belgesel” ödülüne layık görüldü.

İtalya’nın Polermo kentinde düzenlenen Sole Luna Festivali’ne “Savaş Sonrası Armoni” belgeseli ile katılan Gani Mirzo, bu festivalden de bir ödül aldı.

IŞİD saldırılarından sonra Kobani’de çekilen ve kentteki durumu anlatan belgesel, jüri tarafından “En İyi Kısa Belgesel” ödülüne layık görüldü.

Kürt sanatçı, filmde müzik ve sanat ile savaşın çirkin yüzünü ortaya çıkarmayı amaçladığını belirtiyor.

Filmde, savaş sırasında müzik enstrümanlarını Rojava’a görütüp müzikseverlerle buluşturulmasının hikayesi anlatılıyor.

Rûdaw Medya Grubu’nun sponsorluğunu üstlendiği belgesel filmin yönetmenliğini Arjantinli yönetmenler Pablo Tosco ve Migue Roth yaptı.

Raka, Kamışlo ve Kobani gibi kentlerde çekilen ve hazırlanışı 1 yıl süren belgeselde Ermeni ve İspanyol müzisyenler de rol aldı.

Gani Mirzo kimdir?

1968 yılında Rojava’nın Kamışlo kentinde doğan Gani Mirzo Halep’teki konservatuarda iki yıl müzik eğitimi aldıktan sonra doğduğu kente dönerek müzik öğretmenliği yaptı.

Müzik eğitimi için 1993 yılında İspanya’ya gitti. Yaklaşık 26 yıldır Barcelona’da yaşayan sanatçı, bir çok sanat dalında çalışmalar yürütüyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here