İZMİR – Kaz Dağları’nda altın maden arama projesine karşı nöbet tutan doğayı savunanlara para ceza kesilmesine tepki gösteren  Ege Çevre ve Kültür Platformu cezanın derhal geri iptal edilmesini söylediler.

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Kanada şirketi Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda altın madeni kurmasına engel olmak amacıyla 10 aya yakın süredir Kirazlı/Balaban mevkiinde nöbet turan doğa savunucularına ‘Çevre düzenini bozmak’tan 57 bin 240 lira para ceza kesilmesine yazılı açıklama ile tepki gösterdi. “Doğa savunucuları ceza değil, ödülü hak ediyorlar” denilen açıklamada, Nisan ayında direnişçilere koronavirüs (Kovid-19) salgını bahanesiyle çadırlarını söküp, Kazdağılarından ayrılmalarının tebliğ edildiği söyledi.

Kaz-dağlarındaki Maden Aramalarına Karşı Çıkan Gönüllülere Para Cezası kesildi
Kaz-dağlarındaki Maden Aramalarına Karşı Çıkan Gönüllülere Para Cezası kesildi

  Doğa savunucularının her türlü korunma önlemlerini aldıkları, ziyaretçi kabul etmediklerinin jandarma tarafından da saptandığı ifade edilen açıklamada, “Bu kez de para cezası vererek onları yıldırmaya çalışıyorlar. Bir kez daha belirtiyoruz ki Kaz Dağları direnişçileri yalnız değildir. Salgının bahane edilerek onlara ceza verilmesini şiddetle kınıyor, bu cezanın derhal geri alınmasını istiyoruz” denildi. Çanakkale Valiliği’ni, nöbet eylemcilerine yönelik aldığı Orman Bölge Müdürlüğü’nün izni olmadan ormanlık alanlara girilmesi, konaklanması, gecelenmesi, drone uçuşu, gösteri, toplantı, program yapılması yasağını kaldırmaya davet eden EGEÇEP, Kaz Dağları’ndaki doğa savunucularına destek vermek için Çanakkale’ye gitmek üzere valiliğe seyahat izni başvurusunda bulunacaklarını da duyurdu.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here