Toplumsal liderlerin ve FARC’lıların suikastlarla hedef alındığı Kolombiya’da bu kez bir avukatın polis şiddetiyle öldürülmesi halkın öfkesini büyüttü. Hükümet karşıtı gösterilerde eylemcileri gerçek mermilerle hedef alan polis, yedi kişinin daha ölümüne neden oldu.
FARC’ın (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) eski üyelerinin ve yerel liderlerin suikastlarla hedef alındığı ve son iki haftada onlarca kişinin öldürüldüğü Kolombiya aynı zamanda polis şiddetiyle çalkalanıyor.

Başkent Bogota’da en son polisin gözaltına almaya çalışırken elektro şok vererek ölümüne neden olduğu avukat Javier Ordoñez için adalet talebiyle protestolar düzenlenirken ve “Cinayetleri durdurun” sloganı öne çıkarken bu eylemlere yönelik polis saldırıları sonucu yedi kişi hayatını kaybetti, 175 kişi de yaralandı.

Yolsuzluklara batmış aşırı sağcı Ivan Duque hükümeti ise tüm cinayetlere seyirci kalırken hükümet yetkilileri, yerel bölgelerde silahlı paramiliter kuvvetler oluşturmakla suçlanıyor, suikastları örtbas etme girişimi yürüttüğü için tepki görüyor. Koronavirüs salgını sonucu vaka sayısının 100 bini aştığı ve 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ülkede, alınan salgın önlemleri ve batan ekonomi karşısında işsizlikle de boğuşan halk hem insani yaşam şartları istiyor, hem de cinayetlerin sona ermesini, faillerin cezalandırılmasını talep ediyor.

GENÇ AVUKATA SOKAKTA İŞKENCE

Uyuşturucu ve suç örgütlerinin kol gezdiği ve neredeyse her gün “faili meçhul” suikastların yaşandığı ülkede, en son çarşamba günü genç bir avukatın “alkollüyken taşkınlık yaptığı” bahanesi ile polis tarafından sokak ortasında elektroşok işkencesine maruz kalarak hayatını kaybetmesi ve bu cinayete ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayınlanması öfkeyi büyüttü.

Görüntülerde, genç avukat Javier Ordoñez’e yaklaşan polislerin bir süre sözlü tacizde bulunduktan sonra elektroşok vererek gözaltına almaya çalıştığı ve Ordoñez’in yardım istemesine rağmen işkencenin devam ettiği görüldü.
Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Ordoñez’e adalet için halk, polislerin ceza alması talebiyle başkent Bogota ile Medellin gibi birçok kentte sokağa çıkarak protesto gösterilerine başladı. Eylemlerin büyümesi üzerine Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, cinayetten sorumlu polislerin görevlerinden alındığını açıklasa da bu tepkileri dindirmedi. Polis ekipleri, Bogota’da eylemcilere gerçek mermiyle ateş açarak yedi kişinin ölümüne, 175 kişinin yaralanmasına neden oldu. Ordoñez’in meslektaşı avukatlar da Yüksek Adalet Divanı önünde eylem düzenleyerek ölümlerden sorumlu polislerin cezalandırılmasını talep etti.

FARC’LILAR VE LİDERLER HEDEFTE

Ülkede cinayetler yalnızca polis şiddetiyle sınırlı değil. 2016 yılında yürürlüğe giren Barış Anlaşması’ndan bu yana silah bırakan FARC’lılar ve ülkenin kırsal bölgelerinde öne çıkan yerel liderler neredeyse her gün bir suikastla karşı karşıya kalıyor. Kolombiya’da faaliyet yürüten Kalkınma ve Barış Enstitüsü’nün (Indepaz) verilerine göre, Duque’nin iktidara gelmesiyle beraber katledilen yerel lider sayısı 170’e ulaştı. En son cinayet, bu ay başı Kolombiya Halklar Kongresi (CdP) ve Ulusal Tarım Koordinatörü (CNA) lideri Fernando Gaviria ve Alto San Juan köyünün yerel lideri Omaira Alcaraz’ın silahlı paramiliter güçler tarafından San Pablo’da öldürülmesiyle yaşandı.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre ise, 2016’dan bu yana öldürülen FARC’lıların sayısı ise 230’a yükseldi. FARC, bu cinayetlere ilişkin yaptığı açıklamada can güvenliklerinin olmadığını savunmuş, “Sivil hayata dönme sürecindeki herkesin, bu kişilerin ailelerinin, toplulukların ve toplumsal önderlerin yaşamlarını, güvenliklerini ve kişisel onurlarını koruyacak önlemlerin uygulamaya konması, Kolombiya devletinin, ulusal hükümetin ve kurumlarının sorumluluğu altındadır. Bu ülkede var olan tek özgürlük, Amazonları savunmak için savaşan Kolombiyalıları öldürme özgürlüğüdür’’ tepkisi vermişti.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here