Cudi Dağı’nda açılan kömür ocaklarının tahliye suları bölgede bulunan dereleri kirletiyor.
Cudi Dağı’nda açılan kömür ocaklarının tahliye suları bölgede bulunan dereleri kirletiyor.

Şırnak Cudi Dağında açılan kömür ocaklarının tahliye suları bölgede bulunan dereleri kirletiyor.

Şırnak’ın Cudi Dağında aktif olan kömür ocaklarının bıraktığı tahliye suları merkeze bağlı İkizce (Milga Şantiye) Köyünden geçen İkizde Deresini kapkara bir duruma getirdi. 3 yıl önce içilen su günümüzde ise bahçe sulamasında dahi kullanılamıyor. Bahçesini sulayan yurttaşlar ağaçlarının kuruduğunu belirterek, mevcut sorunun çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

 Bölgede Çiftlikçilik Yapılamıyor 

 Bölgede  çiftçilik yapan Ramazan Uysaldan edilinen bilgilere göre: Suyun  Cevizdüzü (Cifanê) Köyü’nden başlayıp  Zaho’ya kadar gittiğini söyledi. Uysal, daha önce içilen, insanların ailece piknik yapmaya geldiği nehrin suyundan, artık bahçelerin dahi sulanamadığını belirtti.
İkizce, Top tepe ve Silopi’ye kadar birçok köy ve insanın bu suyu kullandığını ifade eden Uysal, “Bahçelerde ekili mısır ve pamuklar bu nehrin suyu ile sulanıyor. Kömür ocakları kömürün tahliye sularını bu dereye veriyor. Hem bahçelerimiz bu su nedeniyle kuruyor hem de hayvanlarımız zarar görüyor. Bu sorunun çözümü için Toptepe ve İkizce muhtarlarıyla gidip kömür ocakları sahipleri ile görüştük, fakat bu sorunu çözemedik” dedi.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here