Orta Anadolu Kürtlerinden iki genç müzisyen, dillerini ve kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Bugüne kadar dilimizi müzik sayesinde koruduk” diyor.

Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba kasabasında yaşayan konservatuar öğrencisi Rezan Güneş, “Kürt müziğinin gelişimi ve ilerlemesi için bunun akademik bir altyapıya sahip olması, iyi bir eğitim sürecinden geçmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullanıyor.

Ailesi, yaklaşık altmış yıl önce ailesi Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinden Kürtlerin ağırlıklı olarak yaşadığı Konya’nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba kasabasına yerleşen Rezan Güneş, sekizinci sınıfta çırak olarak başladığı berberlik mesleğini sürdürüyor.

K24’e konuşan Güneş, ulusal Kürt müziğini de Orta Anadolu Kürtlerine ait yerel müziği de çok sevdiğini, bu nedenle konservatuar okumaya karar verdiğini söyledi:

“Kürtlerde ve yöremizde birçok değerli müzisyen var. Birçoğunu severek takip ediyorum. Bense bu sesimin güzel olduğuna inanarak ve müziğe ilgi duyarak bunu daha profesyonel yapmaya karar verdim. Kürt müziğinin gelişimi ve ilerlemesi için bunun akademik bir altyapıya sahip olması, iyi bir eğitim sürecinden geçmesi gerektiğine inanıyorum. Müzisyenin yaptığı işin hakkından gelmesi gerektiğine inandığım için konservatuar okuyorum.”

Orta Anadolu Kürt müziğinde son yıllarda bir boşluk olduğundan söz eden Güneş, yakın zamanda bu alanı doldurmayı istediğini ve eserleri bir araya getirmeye çalıştığını söylüyor.

Berberlik mesleğini sevdiğini dile getiren Rezan Güneş, geçimini bu şekilde sağladığını ve okul masraflarını çıkardığını ifade ediyor.

Orta Anadolu’da yaşayan Kürtlerin diline ve kültürüne sahip çıktığını söyleyen Güneş, bunda müziğin etkisi olduğunu vurgulayarak, “Ağrılıyım, bu yörenin kültürüyle büyüdüm. Hayatımda sadece bir kez Ağrı Taşlıçay’a gittim, hayal meyal hatırlıyorum. Oranın müziğine de buranın müziğine de hakimim. Bu bizi diri tutan bir şeydir” diyor.

ÖZEL: BİR ARAYA GELMEMİZ GEREK

Yeniceoba kasabasının yerli müzisyenlerinden 29 yaşındaki Mehmet Özel, sekiz yaşında bağlama çalmayı öğrendiğini ve Orta Anadolu Kürtlerine ait birçok eseri seslendirdiğini ifade ediyor.

K24’e konuşan Özel, 2012’den beri profesyonel olarak müzikle uğraştığını söyleyerek, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Yöremize ait şarkıları unutturmamak adına başladığımız müzik serüveninde önemli işler yapmaya çalışıyorum. Derleme çalışmaları, düğünlerde ezgileri seslendirmek; albüm ve klip yapmak çalışmalarım arasında yer alıyor. Elimden geldiğince bu konuda çabalayacağım.

Kürtlerin uzun yıllardır Orta Anadolu’da yaşadığını ifade eden Özel, Adıyaman’dan bölgeye göç ettiklerini söylüyor.

Uzun yıllardır bölgede yaşamalarına rağmen dillerini konuşmaya devam ettiklerini, yöresel ağzın da önemli olduğunu dile getiren Özel, “Kaybolan eserlerimizi yeniden gün yüzüne çıkarmak için Orta Anadolu Kürt müzisyenlerinin bir araya gelmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak birçoğu ikinci göçü yaşadı ve Avrupa ülkelerine gitti. Bu nedenle onlarla yeniden bir araya gelme şansımız yok” diyor.

Son yıllarda farklı bir tarzda müzik arayışı içerisinde olduğunu da sözlerine ekliyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here