Kürt sanatçı Seîd Gabarî yakalandığı Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Hewlêr kendinde yaşamını yitirdi. Müzik ve enstrüman tınısıyla Seîd Yûsiv ile büyük benzerlik gösteren sanatçının, Seîd Yûsiv’dan yaklaşık 2 ay sonra ölmesi, dinleyenlerini derinden üzdü.


Seîd Gabarî 1956 yılında Rojava’nın Amûde kebtine bağlı Bêzar köyünde doğdu.
Gabarî’nin doğuştan bir gözü görmüyordu. 1968 yılında henüz 12 yaşındayken bir doktorun yanlış iğne vurması nedeniyle öteki gözünü de kaybetti. 197 yılında Kürtlerin en büyük şairlerinden Cegerxwîn ve Tîrêj ile tanıştı.50 yıldır Kürt dili ve kültürüne hizmet eden Gabari Dîsa Çû, Ez Birîndarim,Şêrîna Min,gibi birçok sevilen eser seslendirdi. Hiseynê Omerî ile de bir çok kez sahne alan Gabarî çoğu kez Botan yöresinin izlerini taşıyan hareketli kilamlar ve uzun havalar seslendiriyordu.
Rojava^nın zengin kültür ve müzik mirasından en iyi bir şekilde faydalanan Gabarî bir dönem Kürdistan Federe bölgesinde Peşmerge’ye moral amaçlı sanat çalışmalarında da bulunmuştur.
Bir çok kişi tarafından gözlerinin Saddam Hüseyin tarafından kör edildiği bilgisi dolaşsa da bu bilgiler yanlıştır. Ancak Saddam faşizmine karşı Peşmerge saflarında yer aldığı doğrudur. Gabarî , dört parçada da yoğuun bir şekilde dinleniliyordu.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here