Kürt ve İran sinemasına ölümsüz eserler bırakan Bahman Ghobadi (Kürtçe: بههمهنی قوبادی / Behmen Qubadî, Farsça: بهمن قبادی Bahman Qobadī, 1 Şubat 1969 yılında  Bane kentinde doğmuştur. Ana dili Kürtçe’nin Sorani lehçesidiri. İyi derecede Farsça ve İngilizce bilmektedir. Çalışkanlığı ve iyi bir gözlemci olarak bilinen Ghobadi dersin bir hayal dünyasına sahiptir.
Bahman Ghobadi, öğrenimi sırasında bir radyoda çalıştı. Daha sonra Senendec’de genç bir amatör olarak film yönetmenleri grubuna katıldı ve onlarla kısa metrajlı filmler yapmaya başladı. Daha sonra sinema eğitimi almak üzere başkente giden sanatçı, eğitimini yarıda bıraktı. Ghobadi,  Muhsin Mahmelbaf’ın sinema geleneğini en iyi temsil eden yönetmen olarak bilinir.  Dram tarzında çektiği filmlerinde genellikle amatör oyuncular seçer. Yöre insanlarının zor şartlarını, ülkeler arası yapay sınırlar ve sıkışmışlık işlenen temalardır. Kürt çocuklarının İran ve Irak devletleri tarafından bölünmüş topraklar arasında ticaret yapması ve bunun kaçakçılık olarak tanımlanması Ghobadi sinemasında eleştirel bir üslup ile yansıtılıyor. Öyle ki; aynı dili konuşan, aynı inanca sahip aynı coğrafi özellikleri taşıyan bölgeler egemen güçler tarafından parçalanmış ve farklı devlet  sınırları dahiline alınmış. Akraba olan bu komşu topluluklar farklı devlet kimliklerine sahip olsalar da düşünce ve duyguları bir. Ghobadi, kendi filmlerinde yurtsuzluk ve sınır temalarını işler.  Abbas Kiyarüstemi ve Mahmelbaf ailesi ile fikri anlamda aynı paydada buluşan Ghobadi, bu geleneğin en iyi temsilcisi konumunda.
1995-1999 yılları arasında birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanan 10 kısa filme yönetmenlik eden sanatçının yapımları arasında Clermont-Ferrand Festivali’nde Jüri Özel Ödülünü kazanan Siste Yaşam filmi de bulunuyor.
1999 yılında, Abbas Kiyarüstemi’nin Rüzgâr Bizi Sürükleyecek filminin çekimlerinde baş asistan olarak çalışan yönetmen, Samira Makhmalbaf’ın Kara Tahta isimli filminde baş rollerden birini de üstlendi.
Kubadi, Sarhoş Atlar Zamanı filmi ile 2000 yılı Cannes Film Festivali’nde “Altın Kamera Ödülü”, “Genç Sinema Ödülü” ve “Fipresci Ödülü”ne layık görüldü.
2004 yılında Amerika-Irak savaşındaki çocukların hayatlarından esinlenerek Turtles Can Fly (Kaplumbağalar da uçar) adlı filmi yazdı ve yönetti. Yaptığı filmi şöyle yorumladı:
“ Filmimi diktatör ve faşistlerin politikalarına kurban edilen tüm masum dünya çocuklarına ithaf etmek istiyorum.

Filmografi:

  • Flag Without a Country (2015)
  • Words with Gods (2014) (“Kaboki” bölümü)
  • Fasle kargadan (2012) [Rhino Season]
  • Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh (2009) [No One Knows About Persian Cats]
  • Niwemang (2006) [Half Moon]
  • Lakposhtha parvaz mikonand (2004) [Kaplumbağalar da Uçar]
  • Daf (2003)
  • Gomgashtei dar Aragh (2002)
  • Zamani barayé masti asbha (2000) [Sarhoş Atlar Zamanı]
  • Zendegi dar meh (1999)

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here