munzur gözeeleri

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekanlardan biri olan Munzur Gözeleri’nde yapılan peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları tepkilere rağmen tüm hızıyla sürüyor.

Munzur Gözeleri için bölge halkına ve STK’lere danışılmadan hazırlanan peyzaj projesi faaliyetleri devam ederken, Alevi kurumları ve yöre derneklerinin yol haritası açıklanmış değil.

İlk olarak bölgeye gelen askeri araçlarca, stand kuran yurttaşların standları kaldırılmış, duruma tepki gösteren DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, bahsedilen peyzaj projesinin halkın ve STK’lerin katılımı olmadan, Erzurum Koruma Kurulunun 1. Derece doğal SİT alanına ilişkin ilke kararları gözetilmeden, koruma amaçlı imar planları hükümleri dikkate alınmadan hazırlandığını ve ihale edildiğini ifade ederken, Alevi Pirleri Munzur Gözeleri’nde Birlik Cemi yürütüp, “Bu, bir yıkım projesidir, istemiyoruz” demişti.

En son Munzur Gözeleri’ne giden HDP heyeti adına konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Dersim halkına, asimilasyon politikalarıyla diz çöktüremeyenler bugün doğa katliamı yapmak istiyor. Alevi toplumunun, Dersim halkının değer yargılarına, inanç yerlerine saygı duyulması gerektiğini ve sonuna kadar bu halkın, bu toplumun yanında olacağımızı, bu katliamlara karşı sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz” dedi.

Tüm bu tepkilere ve çağrılara rağmen peyzaj projesi devam ederken, Alevi kurumları ve yöre derneklerinin nasıl bir yol izleyeceği belirsizliğini koruyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here