Hunergeha Welat tarafından yayınlanan Nazê Nêrgiza Hewşê adlı eser  yoğun bir ilgiyle karşılandı.Tiyatro oyuncusu Şervan Badînî tarafından seslendirilen, müziği Mehmûd Berazî’ye, sözleri ise Şêro Hindê’ye ait “Nazê Nêrgiza Hewşê” adlı şarkı Hunergeha Welat tarafından yayımlandı. İlk kez akapella tarzında hazırlanan bu şarkının bayram hediyesi olduğu belirtildi.
Şervan Badînî, Rojava’da yaşıyor.

Akapella tarzını ilk kez denediklerini söyleyen Badînî,: “Şarkının ve klibin hazırlık çalışması aylarca sürdü. Hunergeha Welat tarafından yayımlanan şarkının müziği Mehmûd Berazî’ye, sözleri ise Şêro Hindê’ye ait. Onlar bu sürece çok güzel adapte oldu.”
Şarkının sosyal medyada çok kez paylaşıldığını ve olumlu bildirimler aldıklarını ifade eden Badînî, “Yarın bayram ve bu şarkı tam da zamanında sevenleriyle buluştu. Böylesi zor zamanlarda bu çalışmalara ihtiyacımız var” dedi.

Akapella, müzik terminolojisinde “a cappella” olarak geçen çok sesli bir müzik türü. Enstrüman olarak insan sesi kullanılıyor. Kelime anlamı olarak İtalyanca “kilise tarzı” demek ve rönesans tarzı ile barok konçertosunu birbirinden ayırmak için geliştirildi.

19’uncu yüzyılda rönesans tarzı kilise müziklerinde genellikle enstrümanlar kullanılırdı, bu tarz ise aynı tip müziklerin herhangi bir enstrüman kullanılmadan seslendirilmesidir. Daha çok kilise korolarında duyulmakla birlikte Rock, Jazz, Pop, Rap, R&B gibi müzik türlerinin tümünde akapellaya rastlanabilir.

Akapella grupları içerisinde yer alan tenor, soprano, bariton, mezzo soprano, alto ve bas sesleri farklı farklı tonlarda yazılmış olan eseri bir arada icra eder. Ayrıca müzik enstrüman olarak bir insan sesinin yani beatbox yapılarak da akapella okumak mümkün ve daha kolaydır.

https://www.youtube.com/watch?v=tirHGJN5SM4

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here