Uzun süredir RTÜK, tarfsızlığını yitirmiş ve siyasi iktidarın yan kurumu olarak çalışmaktaydı. RTÜK en az güven duyulan bir kurum haline dönüşmüş durumda. Öyle ki muhalif olarak tabir edilen bir kaç medya kuruluşuna her an ceza yağdırmak ve lisanslarını iptal etmek için el ovuştururuken; havuz medyasının bütün ihlallerine  ses çıkarmıyor. Bu güne kadar en çok şikayet alan kanal ahaber olmasına rağmen hakkında verilmiş tek bir yaptırım yok.

Kamu Spotları Yönergesi’nde yer alan “Kamu spotlarında siyasi parti logolarına ve siyasi figürlere yer verilemez” ifadeleri değiştirildi. Buradaki “siyasi figürler” ifadesi kaldırılarak, kamu yararına çekilen reklamlarda siyasilerin yer almasının önü açıldı.

RTÜK oldukça tartışmalı bir  yönerge değişikliğine gitti.

Değişikliği yorumlayan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, “Spotlara siyasi figürlerin yerleşleştirilmesinin önünün açılması, kamu spotlarının iktidar partisinin veya başkaca partilerin PR, reklam propaganda aracına dönüşmesi demektir” dedi.

‘BEDAVAYA REKLAM YAPACAKLAR’

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, değişikliği, “Kamu yararı yerine partinin çıkarı öncelenecek” sözleriyle yorumladı. Taşcı, “Spotlara siyasi figürlerin yerleşleştirilmesinin önünün açılması, kamu spotlarının iktidar partisinin veya başkaca partilerin reklam, propaganda aracına dönüşmesi demektir” ifadelerini kullandı.

Değişikliğe ilişkin bilgi veren Taşcı, kamu spotlarının yayımlanması konusunda yetkinin RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de olacağını vurgulayarak şunları kaydetti: “Hem kamu yararına hem de spotun ivediliğine RTÜK Başkanı tek başına karar verecek ve kamu spotu yayınlanacak. Üst kurula ise daha sonra getirilecek. O zaman kurul reddetse bile bir hafta içinde spot yayınlanmış olacak. Kurulun ret kararı sonuç yaratmayacak. Bu doğrudan doğruya Üst kurulu devre dışı bırakmaktır. Başkan her şeyi 9 kişilik üst kuruldan daha iyi bilecek, tek söz sahibi olacak. Bu yaklaşım üst kurulun çalışma usulüne aykırıdır. Zaten üst kurul acil durumlarda duyarlılık gösteriyor ve olağanüstü kararlara imza atıyor. Amaç ‘ivedi’ diyerek siyasi figür ve propaganda içerikli kamu spotlarını kurula bile getirmeden, başkan kararıyla yayınlatmak. Tüm bunlar parti propagandasını bedavaya getirme adımlarıdır.”

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here