Dünyanın fikirsel liderliğine İran ve Kuzey Kore oturacak

Ama oldu ve daha da olacak. Peki daha sonra ne olacak? Muhtemelen dünyanın fikirsel liderliğine İran ve Kuzey Kore oturacak. İlk etapta hiç gerçekçi gelmeyebilir. Açıkçası bana da gelmiyor ama sürece bakıldığı zaman olası geliyor. Neden mi? Öncelikle Çin’de virüs salgınını engellemek için ülke çapında alınan kararlar dünyadan takdir topladı.

Öyle ki Çin kısa sürede hastalığı kontrol altına aldı. Alınan tedbirlerden biri yüz tanıma uygulamasıydı. Bunu seyahat ve hareketliliği azaltmaya dönük tedbir amaçlı bir uygulama olarak yaptı. Ancak veriler Çin hükumetinin elinde ve elinde kalmaya devam edecek

Sosyal ağların denetlenmesi, Dünyayı İran ve K. Kore rejimlerine doğru sürüklüyor

Çin yine kamusal alanlarda termal hareket ağını geliştirerek, insanların vücut ısılarını, hatta daha da ileri giderek yaydığı gazların miktarını ölçecek seviyeye ulaştı. Başta sorun gibi görünmeyen bu uygulamaların gelecekte otokritik iktidarlar için karşı silah olarak kullanılmayacağının garantisi yok.
Başka bir gelişme ise Türkiye’de gündem leşmiş durumda. Sosyal ağların Türkiye’de yetkili bir merkez ve sorumlusunun bulundurulması zorunluluğu. İktidar, bunu salgın sürecinde provokatör ve yalan yanlış paylaşımların önüne geçmek için devreye koyacağını söylüyor. Yine dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması watsapp’ın da özellikle grup sohbetlerinin denetim altına alınması gündemde. Facebook zaten daha önce bayrağı indirmişti.
İlk bakışta masumane ve salgını önlemeye dönük tedbirler olarak görünen bu uygulamaların ileride kimin , nasıl kullanacağı öngörülemez. İktidarlar, bu uygulamaları sürekli hale getirip; “halkın güvenliği için” zorunlu uygulamalar olarak görebilir. Sosyal ağların ve yazışma programlarının içeriklerinin denetlenmesi, dünyayı İran ve K. Kore rejimlerine doğru sürükleyecektir.
Olası mıdır?
Gayet olasıdır.
İsrailli tarihçi ve bilim insanı Yual Noah Harari, bu tehlikeyi ilk sezinleyen ve dikkatli olunması gerektiğini belirten kişidir ran’da birebir yaşadığım bir küçük örmek vermek istiyorum. 2017 yılında Urmiye’den bir Kürt taksici ile Türkiye sınırına doğru gelirken, taksicinin konuşmaktan korktuğunu fark ettim. Nedenini sorduğumda ilginç bir cevap almıştım. “ Rejim ve pasdaran her yerde, arabanın içinde, evde, yatak odamızda. Eşim ile aynı yatakta uyurken onlar hep aramızda. Kardeşim ile konuşurken , iki kişi değiliz.Rejim aramızda. Neyse belki şu an bile arabanın içinde……” son cümlesi epey güldürmüştü beni ve seyahat arkadaşımı. “Biz buralı değiliz zaten gidiyoruz. Çekinmene gerek yok.” Demiştim. Taksici:
“Rejim orda da var.”
Konuşmanın ağırlığını üzerimizden atamamıştık belli bir süre. Biraz araştırma yapınca rejimin bütün ağları ve insan hareketliliğini kontrol ettiğini öğrendik. Kuzey Kore’ye gidemedik, zaten kimseyi almıyorlar ülkeye. Ama söylendiğine göre İran’dan birkaç kat daha gelişmiş yazılımlar ile insanları takip ediyorlar.
İşte virüs sonrası bütün ağların ve insan hareketliliğinin kayıt altına alınması dünyaya İran ve K. Kore rejimlerinin ya

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here