Afganistan’da vaka sayısındaki yüksek artış ve Cenevre’deki yemek kuyruğu bugün dünya basınında en dikkat çekici başlıklar arasında yer aldı.   Dünya genelinde 280 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs (Kovid-19) salgını bugün de dünya basının ana gündemini oluşturdu. 

 AFGANİSTAN’DA REKOR ARTIŞ 

The Guardian Gazetesi. Afganistan’da yemek yardımı sırasında “yemeğin eşit dağıtılmadığı” konusunda infial çıkması üzerine yaşanan çatışmalarda altı kişinin yaşamını yitirmesi ve ülkedeki vaka sayısındaki artışı gündemi aldı. Gazete, “savaş yorgunu.”ülkede son 24 saat içinde 361 yeni vaka kaydedildiğini ve toplam vaka sayısın 4 bin 402’ye ulaştığını yazdı. Ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısının 120’ye yükseldiği kaydeden gazete, salgından en fazla etkilenen şehrin ise başkent Kabil olduğunu ifade etti

Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri
Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri

 ALMANYA’DA ‘DRAMATİK DEĞİŞİM’  Demokrasin’in Sonu

“Korona Krizinde Yönetim: Şansölyenin demokrasinin sonu” başlıklı Der Spiegel, “Angela Merkel korona tedbirlerinin gevşetilmesi konusunda yetkileri Başbakana bıraktı. Bu Almanya’daki politik durumu dramatik şekilde değiştirdi. Şansöyle artık en önemli figür değil. Bu sıra dışı, hatta Federal Cumhuriyet’in iktidar mimarisi için neredeyse rahatsız edici” diye yazdı. 

Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri
Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri

YOKSULLAR VE GÖÇMENLER YEMEK KUYRUĞUNDA

 The Guardian’de öne çıkan başlıklardan biri ise. “Dünyanın en Zengin şehri arasında yer alan Cenevre’nin yemek kuyruklarında yüzlerce insan sıralandı” haberi oldu. Binden fazla yoksul emekçinin ve kağıtsız göçmenin temel gıdalar için saatlerce yemek kuyruğunda beklediğini yazan The Guardian haberinin devamında ise şu ifadelere yer verdi: “Varlıklı İsviçre’de bile koronavirüs pandemisi çalışan yoksulları ve kayıt-dışı göçmenleri etkiledi. Cenevre’de gönüllülerin bir buz sahasında yaptıkları yemek dağıtımı sırasında yaklaşık bin beş yüz insan 1 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

  ÇİN-RUSYA SINIRINDA ARTAN VAKALAR 

The New York Times, Çin’in Rusya sınırına yakın bir kasabasında virüs vakalarında yaşanan artışı rapor etmesine yer verdi. NYT, “Çin’in Rusya ile sınır hattında başlayan yeni vakalar. salgını yavaşlatma konusunda büyük ölçüde başarılı olan ülkelerin bile koronavirüsü durdurma konusunda zorlukların devam ettiğini gösteriyor” diye yazdı. NYT, bir Beyaz Saray çalışanının koronavirüs testinin pozitif çıkmasından sonra Beyaz Saray’ın koronavirüs Bilim Komitesi Lideri Dr. Anhony Fauci ile Dr. Robert Redfield ve Stephen Hahn’ın kendilerini karantinaya alarak, iki hafta evden çalışacağını yazdı.

Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri
Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri

 FRANSA’DA KISITLAMADA SON GÜN  

 Le Monde, Fransa’da pazartesi günü başlayacak yeniden açılma öncesi koronavirüs kısıtlama tedbirlerinin ülke çapındaki son gününü gündemine taşıdı. Le Monde, “Fransa 10 Mayıs Pazar günü yeniden açılmanın arifesinde, ama pandemiden kaynaklanan ölüm eğrisinin artmaması için temkin sürüyor. Kovid-19 hastalığına karşı mücadeledeki bu ciddi yeni adım öncesinde koruyucu önlemlerde herhangi bir gevşememeye gidilmesi yönünde uyarılar artıyor” diye yazdı. 

Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri
Salgının Dünya Üzerindeki Etkileri

İNGİLTERE HIZLI AÇILIRSA 100 BİN KİŞİ ÖLEBİLİR 

The Sunday Times gazetesinin kapak sayfasındaki koronavirüs manşetine ise. “Eğer UK (Birleşik Krallık-İngitere) hızlı açılırsa 100,000 kişi ölür- bilim insanları uyarıyor” başlığı oturdu. Haberde, “Üst düzey bilim danışmanları Başbakan Boris Johnson’u ‘çok az manevra alanı’ olduğu konusunda uyardı ve bakanlar yeniden açılmaları çok hızlı. ve çok esnek uygularsa yılsonuna kadar 100 bin kişi yaşamını yitirebileceğini söyledi” yazıldı.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here