Sanatçı Erhan Toprak,pandemi sürecinde yaşamına ve müzik dünyasına ilişkin PİRHA’dan Diren Keser’in  sorularını yanıtladı.

“BU SÜREÇTE YENİ ESERLER ARIYORUZ VE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Eve kapandığımız pandemi günlerinde ne yapıyorsun, pandeminin sizdeki karşılığı nedir?

Ben daha çok enstrümanımla uğraşıyorum ve onunla ilgili çalışmalar yapıyorum. Çalışmakta olduğum derleme bir albüm projem vardı, pandemi sürecini fırsata çevirip, bitirmeye çalışıyorum. Bu süreçte yeni eserler arıyoruz ve üretmeye çalışıyoruz. Ustaları dinleyerek oradan beslenmeye devam ediyoruz. Bizde şu an pandeminin ve eve kapanmanın karşılığı bu.

“EV KONSERLERİ DE OLUMLU”

Müzisyenler ve sanatçılar dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de evde konserler düzenliyor. Bu yeni deneyimi nasıl görüyorsunuz?

Evet müzisyenler ve sanatçılar dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim de ülkemizde evde konserler düzenliyorlar. Dijitalleşen bir süreç yaşanıyor. İnternet üzerinden müzik dinlemenin, film izlemenin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Sanatçılar da, müzisyenler de buna ayak uyduruyor. Gayet normal bir şey. Yaklaşık on yıldır dijitalleşen müzik çağındayız. Yani fiziki satışlar, kaset artık kalmadı, cd satışları da en aza düştü. Dijital mecralardaki satışların daha fazla yükseldiği, fiziki satışları geçtiği bir dönemdeyiz. O yüzden ev konserleri de olumlu. Hatta bunu daha ileri versiyonu olarak ücretli dijital konserler düzenlenebiliyor daha profesyonel ortamlarda.

Dinleyici olarak buna alışmalı mıyız?

Dinleyici olarak bunu alışmalıyız. Çünkü fiziki satışın olmadığı, dijital olarak müzik dinlediğimiz bir yerde hepimiz platformları kullanıyoruz ve bu platformlar üzerinden insanların albümlerini dinleyip, video kliplerini izliyoruz. Bunu da öyle görebiliriz.

“YOUTUBE KANALLARINA ABONE OLUP, ORADAKİ ESERLERİ PAYLAŞMALIYIZ”

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye bir söylem var. Sizce bu süreç müziği nasıl etkileyecek?

Tabii ki eskiye dönecektir. Mutlaka halk konserleri, salon konserleri, açık hava buluşmaları olacaktır. Bu müzik dünyasının olmazsa olmazlardan biridir ama online konserlere, online eğitimlere de alışıyoruz ve artık bu hayatımızın bir parçası olacak.

“Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” evet. Neden? Çünkü yani zaten hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. On yıl öncesiyle on yıl sonrası arasında fark var. Mesela on yıl önce kasetleri vardı ondan sonra cd devri başladı şimdi baktığımız zamanda cd devri bitti. Her şey zaten değişiyor, değişmeyen artık hiçbir şey yok, insanlar da değişiyor. Bu dijital sisteme ayak uyduruyorlar. Artık birçok işi bırakıp oradan yapıyoruz. Bu müzikte de böyle. Bu konuda yüksek lisans tezim var; telif haklarının ekonomiye etkisi diye. Müziği de etkiliyor, etkilemiyor diye bir şey yok. Sadece dinleyicilerin yasal sitelere ve platformlara başvurarak sanatçılara, müzisyenlere destek vermesi gerekmektedir. Birçok arkadaşımızın YouTube kanalı var. En azından oralara abone olup, oradaki eserleri paylaşmalıyız. İnternetten indirmek yerine, yasal platformlardan çok cüzzi paralar ödeyerek dinleyebilir, sanatçılara destek olabiliriz.

“DOĞA NE KADAR TEMİZ OLURSA, İNSANLIK DA O KADAR TEMİZ OLUR”

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Herkes sağlıkla kalsın, kendine dikkat etsin. Zor bir süreçten geçiyoruz. İlk defa eve kapanma dönemini yaşadığımız süreçle karşı karşıyayız. Tüm dünyaya yayılan bir salgının ortasındayız. Dikkat etmeliyiz ve kendimize iyi bakmalıyız, çevremizi düşünmeliyiz, doğamızı korumalıyız ve ona göre hareket etmeliyiz.

Özellikle insani duygularımızı yitirmemeliyiz. Herkes birbirine yardımcı olmalı. Yardımlaşarak, paylaşarak daha iyi yerlere gelebiliriz. Doğaya saygı göstermeyi unutmayalım. Çünkü doğa ne kadar temiz olursa, insanlık da o kadar temiz olur. Daha güzel günlerde daha sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle… (Pirha/Diren KESER/MERSİN)

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here