Selma Köksal
Selma Köksal- Bahar İsyancıdır

Selma Köksal Bahar İsyancıdır

Selma Köksal,Türkiye’de sayılı kadın yönetmenlerden ve profesörlerden biri. Yaklaşık 25 yıl tiyatro yapıp Anadolu’yu adım adım dolaşma imkanı bulmuştur. Akademiye geçtiği dönemlerde ise daha çok sanatsal filmler üretmeye çalışmıştır. Tiyatro yıllarında ülkeyi dolaşırken İstanbul’un  sığ dünyasından ve sade sanat camiasından  sıyrılıp toplumun gerçeklerini daha yakından gözlemlemiştir. Filmlerinde Theodoros Angelopulos’tan, Tarkovsky’den ve Kafkadan  sanatsal izler bulmak mümkün. Bu yönüyle Türkiye’deki egemen film endüstrisinden farklı bir konumda yer alıyor Selma Köksal. Bahar İsyancıdır filmi Selma Köksal’ın toplumsal ve sanatsal duruşunu en iyi şekilde ortaya koyan bir filmdir.

Maddi Zorluklar

Filmin çekimi için yıllardır biriktirdiği parayı harcayıp; üstüne kredi çeken yönetmen,çektiği yüksek miktarda krediyi yıllarca ödemek zorunda kaldı. Türkiye’deki sinema endüstrisi şahsi şirketlerin tekelinde. Kültür Bakanlığı ise en olmadık filmlere ve kişilere yüksek meblağlı fonlar verirken sanatsal filmlere yeterli desteği sunmuyor.

Filmin Konusu

Türkiye’nin son zamanlarda geldiği dehşet verici hale dikkat çekmek isteyen yönetmen Köksal
F Tipi cezaevini protesto eden, hükümeti eleştiren, kayıp oğullarını arayan annelerin dertlerini, adalet arayışlarını bir tiyatro grubunun çaresizliği üzerinden ortaya koymaya çalışıyor.
Filmin başında karakterleri, Ahmet Kutlar’ın öykülerinden oluşturdukları bir oyun üzerinde çalışırken görüyoruz. Daha sonra filmin asıl merak uyandıran bölümünde ise bu grup Kafka öyküleri üzerinde çalışıyor. Grubun tüm çıkmazları yaşadıkları hayata bakışları hayattan beklentileri bu Kafka öyküleriyle paralel şekilde ilerliyor. Yönetmen , Türkiye’nin acımasız ve sert mizacını Kafka’nın dünyası üzerinden ortaya koyuyor.

Selma Köksal Film Hakkında Şöyle Diyor:

“Bahar İsyancıdır” benim ve kuşağımın tarihsel yazgısının bir izdüşümüdür. 1980 askeri
darbesi olduğunda 12 yaşında bir ortaokul öğrencisiydim. Bu askeri darbe ile Türkiye’nin
kaderinin tamamen değiştiği inancındayım. 1980 tarihi Türkiye cumhuriyeti tarihinin bir
kırılma noktasıdır. Bu darbe sonrası, sosyal devlet anlayışı, liberal ekonomilerle yıkılmış,
kültürel ve etiksel alanlarda çok büyük yozlaşmaların önü açılmış, düşünmeyen, tartışmayan,
hakkını istemeyen, gündelik değerlerle oyalanan nesillerin yaratılması sağlanmıştır. Ben ve
kuşağım ise, bu dönüşüme ergenlik ve gençlik dönemlerimizde acı bir şekilde tanıklık ettik.
Yaşamımdan ve sanatsal geçmişimden, pek çok otobiyografik alıntılar içeren bu
senaryo çalışmamın, 1980 sonrası doğan ve yetişen kuşaklara ilginç tanıklıklar sunacağı
inancındayım.”

Filmi izlemek için linki tıklayın.

Selma Köksal Kimdir?

İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Istanbul üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi. Marmara Üniversitesi GSF Enstitüsü’nde Sinema TV alanında Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik eğitimlerini tamamladı.

1990’lı yılların başından itibaren, Türkiye’deki Avangard Tiyatro Hareketi’nin içinde yer aldı. “Oyuncular Tiyatro Grubu” nun kurucularından oldu. Çeşitli başrollerin yanı sıra, Oyuncular Tiyatro Grubu için “Bahar İsyancıdır”  “Işık İnsanları”, ”Sokağa Bakan Pencere”, “Bir Orman Gibi”, ”Cüce”, “Binbir Gece”, “Rüya” , “Hişt Hişt!”, Atuan’ın Mezarları” ve “Troyalı Kadınlar” adlı oyunları yönetti ve oyunlaştırma çalışmalarını yaptı. Ursula K. Le Guin’in aynı adlı romanından esinlenerek  oyunlaştırıp yönettiği “Atuan Mezarları” adlı oyunu ile, Kafka’nın öykülerinden oyunlaştırıp yönettiği “Sokağa Bakan Pencere” adlı oyun “Troyalı kadınlar” adlı oyunları çeşitli ödüller aldı ve uluslararası festivallerde gösterildi.

FikretBey9Selma KÖksal Bir Başarı Öyküsüdür

Çeşitli film ve dizilerde oyuncu olarak yer aldı. İlk orta metrajlı film çalışması “Karşılaşma” – 2000 ile çeşitli yurt içi ve yurt dışı festivallerine katılmış, Orhan Arıburnu ödülünü almıştır. “Çarpışma”-2004 ikinci orta metrajlı filmi olup, 24. İfsak Kısa Film ve Belgesel yarışmasında kurmaca dalında birinci olmuştur. Diagonale Film Festivali (Granz-Avusturya 2006 Mart), Larissa Film Festivali (Yunanistan), Münih Film Festivali başta olmak üzere, kısa filmleri Fransa, Hollanda, Japonya, Amerika, İsrail, Azerbeycan’da yarışma ve gösterim şansı bulmuştur.

2007 yılında yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Fikret Bey”  14.Kalküta Uluslararası Film Festivali, Uruguay – Montevideo Film Festivali,  Nürnberg Film Festivali, 4th India International Women’s Film Festival’da, 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Fetivali’nde Fibresci ödülü , 15.London Turkish Film Festival’da People’s Choice Award için yarışmış, Berlin Türk Filmleri haftası başta olmak üzere pek çok uluslararası film festivalinde gösterim şansı bulmuştur.

 

BAHAR İSYANCIDIR’IN ALDIĞI ÖDÜLLER

2013 yılında gerçekleştirdiği ikinci uzun metraj sinema Filmi “BAHAR İSYANCIDIR” filmi Hindistan’ın Srinagar kentinde 19 – 25 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenen 4. “Internatıonal Film Festival of Kashmir”de uluslararası yarışma bölümünde en iyi 2. film ödülünü aldı. “Bahar İsyancıdır” 90’lı yılların ortalarından, günümüze kadar uzanan bir zaman diliminde, bir tiyatro topluluğunun, Oyuncular Kumpanyası’nın öyküsünü anlatıyor.

Bahr İsyancıdır filmini izlemek için linki tıklayın.

2002 yılından beri sürdürdüğü akademik çalışmaları devam etmekte olup, Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sinema Ana Sanat Dalında Prof. kadrosuyla öğretim üyesidir.

Filmography

2013 BAHAR İSYANCIDIR “SPRING IS REBELLIOUS” (97’) FEATURE FILM

2014 Kashmir International Film Festival, India (Spring is Rebellious won the second best film prize)

2014 International Film Festival of Delhi

 

FikretBey10

2007 FİKRET BEY (94’) Feature Film

2007 Istanbul International Film Festival

2007 Silk Road Film Festival

2008 Nunberg Film Festival

Mondivideo Film Festival (15-30 March 2008)

2007 Berlin Turkish Film Weeks

2007 Kolkata Film Festival

15.London Turkish Film Festival People’s Choice Award

4th India International Women’s Film Festival

11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Fibresci ödülü ,

 

1999 KARŞILAŞMA (Crossing), 20′ short (35mm)

Orhan Arıburnu Award, Turkey

Larissa Mediterannean Film Festival, 2000 (Competition),

34. Antalya International Film Festival, 2000 (Competition),

35. Ankara Film Festival, 2000 (Competition),

Tulus Film Festival, France, 2001 (Screening)

Tel Aviv Student Film Festival,2001 (Screening)

2002 ÇARPIŞMA (INTERSECTION), 22′ (Video)

24.  Ifsak Short and Documantary Film Festival, Best Fiction

Bakü Film Festival (Competion)

2003 Akbank short Film Days (Screening)

2003 International Tunel Festival (Screening)

2004 Munich Film Festival (Screening)

2004 Screening in  Japon

2005 Diagonale Gilm Festival -Granz-Austria (Screening)

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here