ŞIRNAK – Yaz sıcaklıklarının kendini iyice hissettirdiği Şırnak ve ilçelerinde, yurttaşlar seslendirdikleri stranlar eşliğinde tırpanlarla ot biçmeye başladı.  Şırnak ve ilçelerinde, yaz aylarının gelmesiyle birlikte buğday, arpa ve yonca gibi ekin ve otların hasadı başladı. Kent merkezi, Uludere, Güçlükonak ve Beytüşşebap ilçelerinde ekili alanların engebeli olması nedeniyle otlar makineler yerine tırpanlar ve oraklarla biçiliyor. Bu yılki yağışlardan kaynaklı hasadın bereketli geçmesi bekleniliyor.  

TIRPANLA BİÇİLİYOR Uludere’ye bağlı Hilal Beldesi’nin dağlık bölgesi de hasadın başladığı yerlerden biri. Ot biçmeye giden  yurttaşlar, tarlaya girer girmez ilk iş olarak tırpanların uçlarını çakıl taşları ile sivriltiyor. Ardından yan yana dizilen yurttaşlar, bir senfoni orkestrası gibi tırpanlarını aynı anda kullanıp ot biçmeye başlıyor. Tırpanlarını otla buluşturan yurttaşlar, hep bir ağızdan geleneksel stranlardan olan “Pale pale” stranını söylüyor.  

YAĞIŞLARDAN DOLAYI OT FAZLA Stranlarla birlikte otları daha hızlı biçtiklerini söyleyen Gürgin Sait, bu sene yağışlardan dolayı otların bolluğuna ve doğanın bereketine dikkati çekti. Geçim kaynaklarının hayvancılık olmasından dolayı otları biçmeye geldiklerini ve biçtikleri otları da hayvanlar için yemlik yaptıklarını ifade eden Sait, “Hayvancılık dışında bir gelirimiz yok. Buraya da traktör gelmediğinden tırpan veya orakla kesimini yapmak zorunda kalıyoruz. Bizler ot biçmeye alışık olduğumuzdan ve hayvanlar için biçmek zorunda olduğumuzdan bize çok zor gelmiyor. Biçtiğimiz otları burada ufak çitler haline getirip, kurutup daha sonra düz bir alanda topluyoruz. Ardından patostan geçiriyoruz. Daha sonra kış aylarında hayvanlarımıza veriyoruz” dedi. (MA)

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here