Tarihi Zerzevan Kalesi'nde 1800 yıllık Giriş Kapısı Gün Yüzüne Çıkarıldı

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Diyarbakır’ın Çınar ilçesi yakınlarındaki tarihi Zerzevan Kalesi’nin 1800 yıllık giriş kapısı gün yüzüne çıkarıldı.

Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşim yeri olarak kullanılan ve 6 yıldır kazı çalışmalarının sürdüğü kalede gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınak, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı yer alıyor.

Yaklaşık 60 dönüm üzerinde 12-15 metre yüksekliğinde ve bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 21 metre yüksekliğinde gözetleme ve savunma kulesi, kilise, yönetim binası, konutlar, tahıl ve silah depoları, yer altı ibadethanesi, sığınak, kaya mezarları, su kanalları ile 54 su sarnıcı bulunan Zerzevan Kalesi’nde yürütülen kazıyla bulunan yeni bulgular tarihe ışık tutuyor.

Tarihi Zerzevan Kalesi'nde 1800 yıllık Giriş Kapısı Gün Yüzüne Çıkarıldı

GARNİZONUN DOĞUDAKİ İLK VE TEK GİRİŞİNİ BULDUK”

Zerzevan Kalesi Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Zerzevan Kalesi’nin Roma’nın sınır garnizonu olduğunu ve 3 bin yıllık geçmişinin bulunduğunu söyledi.

Asur döneminden itibaren yerleşim görmüş bir yer olduğunu aktaran Doç. Dr. Coşkun şu bilgileri paylaştı:

“Asıl surların bulunduğu hat, Roma dönemi. 400 yıl boyunca bu kale kullanılmış. Hem Pagan Roma hem de Hristiyan Roma. Stratejik bir öneme sahip. Tabii bir askeri yerleşim, askeri garnizon. Biz askeri garnizonun doğudaki girişini, ilk ve tek girişini bulduk. Baktığımızda bin 200 metre uzunluğunda surlara sahip. Surların yüksekliği 12 ile 15 metre arasında değişiyor. Kulelerin yüksekliği 21 metre, 19 metresi korunmuş kulelerin. Biz surun doğudaki tek girişini ortaya çıkarmaya başladık. 1800 yıllık bir giriş burası. Tabii savaşlarla birlikte sürekli onarımlar görmüş. Biz bu sur hattının üç defa yıkılıp yeniden inşa edildiğini biliyoruz. Çünkü Roma’nın karşılaştığı en büyük medeniyet Sasani. Bizim şu anda çalıştığımız yerde, girişte büyük savaşlar olmuş. Bu surlar her defasında Sasaniler tarafından yıkılıyor ve Roma tarafından yeniden inşa ediliyor.

Tarihi Zerzevan Kalesi'nde 1800 yıllık Giriş Kapısı Gün Yüzüne Çıkarıldı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here