Covid-19’a bağlı vaka sayılarının azalışa geçtiği son bir haftada Doğu ve Güneydoğu’da normalin çok üzerinde vaka artışı gözlemleniyor. Bayrama kadar Cizre’de vaka sayısı yok denecek kadar az iken, güvenlik tedbirlerinin gevşemesi ile birlikte vaka sayısı zirveye ulaştı.

Urfa ve Şırnak’a bağlı ilçelerde birçok mahalle ve bina karantinaya alındı.

Urfa’nın Eyyubiye, Karaköprü, Siverek, Birecik ve Viranşehir ilçelerine bağlı mahallelerde birçok kişide koronavirüs (Kovid-19) salgını tespit edilmesi üzerine 11 bina 14 gün süre ile karantinaya alındı. Yine, Birecik’in Böğürtlen, Siverek’in Erbey ve Halfeti’nin Özmüş mahallesi ile bağlı Yolgeçer mezrası da karantinaya alındı.
Kentte önceki gün de 11 bina ile bir firma karantinaya alınmıştı.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Çavuşlu (Ernebat) Köyü’nde de 3 yurttaşın koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Yurttaşlardan R.E., köye çağrılan ambulansla İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir yurttaşın da İdil Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği belirtildi. Sağlık ekiplerinin köyde tüm evleri gezdiği ve yurttaşların ateşini ölçtüğü kaydedildi. Köydeki vaka sayısının artabileceği ifade edildi.

Pozitif vakalara rağmen köyün karantina altına alınmaması ise dikkat çekti.

Cizre’de birçok ev ve sokakta uygulanan karantina da devam ediyor. Özellikle Cudi, Nur ve Konak mahallelerinde son bir haftada vaka sayısında artış yaşanıyor. Yerel kaynaklar bir çok vatandaşın hastalık belirtisi yaşamasına rağmen hastanelere gitmediğini ve evde iyileşmeye çalıştığını belirtiyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here