Siverekli şair , yazar ve araştırmacı Kadir Büyükkaya’nın derleyip yazdığı eserlere Kürt sanatçılar can verdi.
Bir araya gelen 10 Kürt sanatçı, “Vengê Royî” albümünde  Kirmançkî şarkılar seslendirdi. Kürt sanatçılar, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun 2008’de yayımladığı “Tehlike Altındaki Dünya Dilleri Atlası”nda yok olmak üzere olan diller arasında gösterdiği  Kirmançkî (Zazaca) için bir araya geldi.

Sanatçılar Urfa Siverekli şair, yazar ve bestekar Kadir Büyükkaya’nın bestelerini “Vengê Royî” (Fırat’ın Sesi) albümünde seslendirdi. Alman-Kürt Kültür Enstitüsü (Deutsch-Kurdisches Kulturinstitut) tarafından hazırlanan albümün aranjör ve müzik prodüktörü ise Hakan Akay.

Kadir Büyükkaya 2015 yılında Mikail Aslan ile birlikte Vengê Royî-1 albümünü çıkarmıştı. Albüm, Zazaca müzikseverler tarafından yoğun ilgi ile karşılanmıştı.

Albümdeki sanatçılar ve okudukları besteler ise şöyle:

“Beser Şahin: Şewê Dergî (Uzun Geceler), Gülseven Medar: Wazena (İstiyor), Hanî Mojtehedî: Yara Mi (Sevgilim), Kerem Sevinç ve Tara Mamedova: Se Vajî (Ne Desem), Mehmet Akbaş: Xalê Mi (Dayım), Mikaîl Aslan: De Vajê (Söyle Haydi), Rojda: Nameyê Keyneke (Genç Kızın Adı), Sasa: Ewro-Meşt (Bugün-Yarın) ile Xumxumê (Dilber) ve Xêro Abbas: Sewl Teng o (Pabuç Dardır)”

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here