Yöresel Tatlar Kazanlar Kaynamaya Başladı

 Türkiye’nin Güney illerinde  başlayan bağ bozumu ile birlikte cevizli sucuk yapılmak üzere Bulamaç  kazanları kaynamaya başladı.

Her yıl olduğu gibi Eylül ayının sonlarına gelinmesiyle bağ bozumu ile birlikte cevizli sucuk yapımına başlandı. Önce tek tek iplere dizilen cevizler, daha sonra yakılan ateş ile  kazanlarda kaynayan bulamaç ile buluşuyor. Bulamaç bulanan cevizlerin yer aldığı şeritler daha sonra güneşte kurumaya bırakılıyor.

Oldukça zahmetli olan cevizli sucuk yapımında kaynayan kazanların etrafında yurttaşlar ter döküyor. Birkaç yıl öncesine kadar hemen her evin avlusunda bu mevsimde kaynayan kazanları görmek mümkünken, endüstriyel üretimle birlikte bu kazanların sayısı yıldan yıla daha da eksilir durumda.

Yöresel Tatlar Kazanlar Kaynamaya Başladı

Cevizli Sucuğun Yapılışı

Üzümler tarlalarda  toplandıktan sonra  bulamaç kazanlarının yanına getirilerek  önce yıkanıyor ardından üzümleri ezerek şırasını çıkarılıyor, ardından da kovalara doldurdukları şıraya  Sabahın erken saatlerinde (04.00-05.00)  gibi kalkarak  üzüm şırası bulamaç kazanlarına  boşaltılıyor ardından bölgeden bölgeye farklılıklar gösterse de  üzüm şırasının içine  bulamaç kazanının boyutuna göre değişecek miktarda ayran konularak karıştırılıyor. Karıştırma işlemi  bitikten sonra şıra kazanlarda kaynatılıyor kaynama seviyesine gelen şıra üzerinde oluşan köpükler ve tozlar  Kevgir denilen  süzgeçlerden geçirildikten sonra  üzüm suyu Kazanlardan çıkarılıp kazanının içi temiz edildikten sonra üzüm suyu  temiz bezlerle (parzun) ile tekrardan temizleniyor  şıranın 5/3 Kazana konulup geri kalan kısmı geniş kovalar içinde kıvamına gelmesi için un eklenerek karıştırılıyor  karıştırma işlemi bitikten sonra kazana  dökülerek kısık ateşte kaynatılıyor. Daha sonra ise  iplere dizdikleri cevizleri ateşin üzerinde kaynayan kazana 3 defa aralıklar ile daldırıp kurumaya bırakılıyor.

Yöresel Tatlar Kazanlar Kaynamaya Başladı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here