Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesi Belkıs Köyü’nde yer alıyor. Zeugma’nın kökleri MÖ 300 yılına dayanıyor. Fırat Nehri’nin en stratejik noktasında, Büyük İskender’in generallerinden Selevkos Nikator tarafından Seleukeia Euphrates adıyla kurulmuş.

Ticarete elverişli stratejik konumu sayesinde zamanla büyüyen ve gelişen şehir 80 bin nüfusu ile döneminin en büyük kentlerinden biri olmuş. Roma hakimiyetine girdikten sonra Latince köprü anlamına Zeugma adını almış.

MS 256’de Sasani Kralı I. Şapur, Zeugma’yı ele geçirerek yakıp yıkmış. Bu tarihten sonra Zeugma bir daha eski ihtişamına ulaşamamış. Sasani yağması sırasında harap edilen şehir terk edilip, tüm buluntularıyla birlikte bozulmadan korunmuş. Dönemin günlük hayatına dair paha biçilemez bilgiler sağladığından 3. yüzyıl ortalarında Roma’nın ünlü kentlerinden Pompei ile karşılaştırılıyor.

Zeugma Antik Kenti
Zeugma Antik Kenti

Hellenistik ve Semitik kültürlerin harmanlanıp karma kültürlerin oluştuğu bir yer olduğudan muazzam bir öneme sahip. Antik kentte Antik Çağ’a ait en önemli mozaikler, heykeller, kabartmalar ve mezar taşları bulunuyor.

Zeugma Örenyeri (Zeugma Antik Kenti) yılın her dönemi 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Zeugma Örenyeri giriş ücreti 10TL (Müze Kart geçerli). Saat 16.00’da gişe kapanıyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here