Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep merkezde gezilmesi gereken en önemli müzelerden biri. 2011’de açılan ve dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğine sahip müze, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı üzerinde yer alıyor. Gerek mimari, gerekse de teknolojik açıdan dünyanın gözde müzelerinden biri.

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

Üç blok olarak inşa edilen müzede, Zeugma Antik Kenti’nden getirilen mozaikler ile dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği sergileniyor. Mainad Villasının yemek odasının taban mozaiği olan Çingene Kızı, kabarık saçları, sağına doğru bakan gözleri ve dolgun yüzüyle müzenin en değerli parçası. Zeugma Müzesinde sergilenen mozaikler 13 renk armonisinden oluşuyor.

Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi açılana dek dünyanın en büyük mozaik müzesiydi. Müze, yaz döneminde (1 Nisan – 1 Ekim) 09.00-19.00, kış döneminde (1 Ekim – 1 Nisan) 09.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Zeugma Müzesi giriş ücreti 24TL (Müze Kart geçerli). Kapanış saatinden 1 saat önce gidebilirseniz ancak gezebileceğinizi aklınızda bulundurun.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here