MARDİN – Artuklu ilçesi Zinnar bölgesinde dikili asırlık üzüm bağları, arıtılmadan doğaya bırakılan kanalizasyon sularının tehdidi altında.

Mardin’in Artuklu ilçesindeki Zinnar bölgesi, kent merkezinden taşınan kanalizasyon suları ile kirletiliyor. Her geçen gün yeni binaların dikildiği kent merkezindeki kanaliasyon sularının büyük bir bölümü arıtılmadan bölgedeki doğal kanallara bırakılıyor. Atık suları bir yandan bölge sakinlerinin bağ ve bağçelerini tehdit ederken, diğer yandan tehlikeli bataklıkların oluşmasına neden oluyor. Çevreye kötü kokuların yayılmasına da neden olan atık suları ayrıca bölgedeki asırlık üzüm bağlarını da kurutuyor.
KÖTÜ KOKU
Atık suları bahçesinden geçen çiftçilerden Ramazan Admış, arıtılmadan bırakılan sulardan kaynaklı çifçilerin zarar gördüğünü söyledi. Admış, bölgedeki bitki çeşitliliğinin de sulardan zarar gördüğüne işaret ederek, “İnsanlar buradan geçtiklerinde kokuya dayanamıyorlar. Şu an çok kötü bir koku var. Yaz mevsimi ve sıcaklarla daha da kötü oluyor” dedi. Suların bağ ve bahçeleri harap ettiğini kaydeden Admış, yetkililerin bu duruma sessiz kaldığını aktardı.
ÇÖZÜM BEKLİYOR
Admış, kanalizasyon suyunun içinde kalan üzüm bağlarını göstererek, “Tamamı kurudu. Kiraz ve ayva ağaçları da benzer şekilde zarar gördü” dedi. Sular için ayrı bir kanalın açılmasını ve boru döşenmesi gerektiğini vurgulayan Admış, koronavirüs salgının olduğu bir süreçte bu sorunun daha da riskli bir hal aldığını ifade etti. Admış, deterjanlı ve hastalıklı kanalizasyon sulara karşı ayrıca arıtma sisteminin kurulmasını istedi.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here